Czy naszą cywilizacyjną przypadłością jest dziś chęć krótkiego pamiętania, czy raczej aktywnego zapominania? Z tym pytaniem na ustach warto oglądać Lōtophágoi (Lotofagów) – zbiorową wystawę Magdy Fokt, Alka Slona i Pawła Jackowskiego w Galerii Elektor, działającej w Mazowieckim Instytucie Kultury. Wernisaż – 12 marca o godz. 18:00. Wystawa potrwa do 19 kwietnia.
Lotofagowie – lud mitologii greckiej, który Herodot w Dziejach umieszczał na północno-wschodnich wybrzeżach Afryki. Przyjaźnie usposobieni. Jedli wyłącznie rozgniecione kwiaty i mające smak miodu owoce lotosu. W grece lotos (lōtós) i zapomnienie (lēthē) brzmią bardzo podobnie. Lotofagowie częstowali przybyszy swoimi przysmakami, po których goście zapominali o wszystkim, chcąc na zawsze pozostać w ich kraju. Odys miał z nimi trochę problemów, gdy lotosu najadła się jego załoga. Zapomnieli o Itace i nie chcieli płynąć dalej.
Lōtophágoi (Lotofagowie) to tytuł kolejnej zbiorowej wystawy w Galerii Elektor w Mazowieckim Instytucie Kultury. Swoje prace pokażą na niej Magda Fokt, Alek Slon i Paweł Jackowski. Artyści przekonują, że my sami żyjemy dziś w krainie Lotofagów, gdzie zapominanie stało się rutyną. Wpis na czacie, post na Facebooku, zdjęcie na Instagramie – w ciągu chwili stają się odległą przeszłością i już nie chcemy o nich pamiętać. Żywimy się marzeniami o nowym wygodnym domu, samochodzie, o nowej miłości, o egzotycznych wakacjach. Artyści nie są wyjątkiem, nie mieszkają na innej wyspie. I dlatego ich praca musi być żmudna. Odkrywają kolejne warstwy niepamięci próbując sobie przypomnieć kim jesteśmy i dokąd zmierzamy.
Pytanie tylko, kto jest mieszkańcem tej krainy – artyści, czy ich odbiorcy? A zapominanie – czy to choroba, czy przywilej? I czy nas – opychających się owocami cywilizacyjnego lotosu – też trzeba będzie siłą wyrywać do rzeczywistości, jak to uczynił Odys, przywiązując swoją załogę do ław wioślarskich, by uratować ich od zapomnienia (lēthē)?
Wernisaż odbędzie się 12 marca o godz. 18:00 w siedzibie Mazowieckiego Instytutu Kultury (Warszawa, ul. Elektoralna 12), gdzie mieści się Galeria Elektor. Wystawa potrwa do 19 kwietnia.
Magda Fokt – Ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, na Wydziale Malarstwa, gdzie otrzymała dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Rajmunda Ziemskiego. W ubiegłym roku obroniła pracę doktorską na kierunku sztuki piękne na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. Jest prezesem Stowarzyszenia Artystycznego „Front Sztuki”. Tworzy w technikach malarstwa olejnego, akrylu, kolażu, reliefu na papierze i płótnie. Eksperymentuje z przekraczaniem granic płótna. Tworzy instalacje i obiekty.
Paweł Jackowski – ukończył Liceum Plastyczne pod okiem prof. Surdela. Profesjonalnie rzeźbi od 1983 roku, kontynuując tradycje rodzinne. Doświadczenie odlewnicze zdobył podczas wieloletniej pracy w snycerskim zakładzie rzemieślniczym Tomasza Olszewskiego oraz w Odlewni Metali Kolorowych w Warszawie. Był stypendystą Polsko Egipskiej Misji ds. Zabytków Sztuki Islamu w Egipcie. Od kilku lat rzeźbi głównie w drewnie.
Alek Slon – ukończył Wydział Malarstwa rzymskiej Accademia di Belle Arti oraz filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Uprawia malarstwo i rysunek, sięga również po instalacje multimedialne, animacje i wideo.
GALERIA ELEKTOR działa pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury Warszawa, ul. Elektoralna 12 (Mazowiecki Instytut Kultury)
Czynna: pn.-pt., godz. 8:00-17:00; sob., godz. 9:00-15:00, www.galeriaelektor.pl
Czynna: pn.-pt., godz. 8:00-17:00; sob., godz. 9:00-15:00, www.galeriaelektor.pl