10/20/21

Milczące Ciało- Międzynarodowe Prezentacje Teatru Sztuki Mimu


Czym jest milczenie i jak go użyć w artystycznej ekspresji? Jak w niewerbalny sposób komunikować głębokie stany emocjonalne? Już 31 października w Mazowieckiem Instytucie Kultury odbędą się 11 Międzynarodowe Prezentacje Teatru Sztuki Mimu „Silence of the Body/Milczące Ciało”. Zaproszeni artyści, podczas prezentacji dla publiczności, przekażą swoją wiedzę na temat sposobów i umiejętności zobrazowania skomplikowanych stanów milczenia. Tego wieczoru także premiera nowego spektaklu "Gniazdo" przygotowanego przez Stefana Niedziałkowskiego wraz z zespołem Studia Mimów „Teatr Sztuki Mimu /Mime Art Theatre”.

Głównym wydarzeniem tego wieczoru będzie premiera nowego spektaklu "Gniazdo" przygotowanego przez Stefana Niedziałkowskiego wraz z zespołem Studia Mimów „Teatr Sztuki Mimu /Mime Art Theatre”.

Gniazdo jest domem bezdomnego ale wolnego i szczęśliwego człowieka.
-Stefan Niedziałkowski

Rozmyślania bezdomnych artystów powodują, że śmietnik w którym żyją staje się oazą sztuki. Wspominając sukcesy artystyczne i kontemplując o sztuce przeżywają oni emocje, których nigdy wcześniej nie doświadczyli z taką intensywnością i klarownością. Artyści traktują śmietnik jak scenę w teatrze, galerię sztuki czy salę koncertową. Przede wszystkim jest on dla nich laboratorium do pracy nad sobą. Tutaj piękno staje się piękniejsze a prawda rodzi się w odnajdywaniu w sobie ducha który istnieje również we wszystkim co żyje. Uniwersalny duch jako źródło natchnienia i mocy twórczej pielęgnując cnotę w człowieku daje artystom poczucie wyjątkowego szczęścia, które odnajdują w sztuce. Na śmietniku tworzy się specyficzna wieź między bezdomnymi. Dzięki niej rodzą się wspaniałe emocjonalne przeżycia, które nadają głęboki sens istnieniu człowieka odmienionego poprzez sztukę. Gniazdo jest domem bezdomnego ale wolnego i szczęśliwego człowieka.


Gościem specjalnym Międzynarodowych Prezentacji Teatru Sztuki Mimu „Silence of the Body/Milczące Ciało”  będzie Lina do Carmo- choreograf i tancerka, od wielu lat mieszkająca w Niemczech i Brazylii. Pantomimy uczyła się w Paryżu u Marcela Marceau. Za pomocą swojego ciała przekłada emocje i historie zaczerpnięte z jej rodzimej kultury na język sztuki tańca. Lina do Carmo zaprezentuje cztery utwory solowe, własne lub z repertuaru Marcela Marceau (1923-2007) i Valeski Gert (1892-1978). Przywołując tych niezwykłych arty­stów, którzy przenikają jej upodobania jako performerki i choreografki, Lina zachęci nas do myślenia o gestach, które poruszają nasze własne ciała, ale także nawiąże do motywu powtórzeń. Będą to: BIAŁA TWARZ (WHITE FACE, Lina do Carmo, 2021); ŚMIERĆ (THE DEATH, Valeska Gert, 1925);  RĘCE (THE HANDS, Marcel Marceau, 1968);  PASJA (PASSION, Lina do Carmo, 2018).

 

Doświadczenie taneczne Liny opiera się z jednej strony na badaniach akademickich nad kultami, rytuałami i sztuką naskalną stanowisk archeologicznych, a z drugiej na jej warsztacie różnych technik teatral­nych i tanecznych, zwłaszcza w kontekście sztuki gestów mistrza pantomimy Marcela Marceau.  

Tego wieczoru zobaczymy także prezentacje "Fatum"  w wykonaniu Junko Koma z Japonii oraz "Ona" Małgorzaty Zdrojek-Toniszewskiej.


Międzynarodowe Prezentacje Teatru Sztuki Mimu „Silence of the Body/Milczące Ciało” są ukierunkowane na badanie i doskonalenie sztuki Milczącego Aktora, której istotą i źródłem jest sam Człowiek.  Wydarzenie ma charakter spotkań artystów z publicznością. Jest to także okazja bliższego poznania artysty i jego kreacji teatru pantomimy czy teatru ruchu. 

PROGRAM:

31 października 2021 roku

godz. 18.00


"Gniazdo" – premiera Teatru Sztuki Mimu

Scenariusz, choreografia i reżyseria – Stefan Niedziałkowski

Muzyka – Mieczysław Litwiński

Scenografia i kostiumy – Anna Rudzińska

Występują – Stefan Niedziałkowski, Aneta Rajner, Sławomir Sewerynowicz, Artur Toniszewski

Przerwa


godz. 19.15

Prezentacje:

"Fatum" - Junko Koma (Teatr Sztuki Mimu, Japonia) Premiera


"Ona" - Małgorzata Zdrojek-Toniszewska (Teatr Sztuki Mimu) Polska


Krótka pauza

Gość specjalny: Lina do Carmo - Niemcy/Brazylia

Stefan Niedziałkowski
wybitny artysta mim, aktor, reżyser, choreograf oraz autor scenariuszy dla teatru pantomimy, pedagog. W latach 1964-1975 aktor Wrocławskiego Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego, od 1975 roku inicjator, współtwórca i aktor Sceny Mimów przy Warszawskiej Operze Kameralnej. W latach 1979-1993 działał jako artysta mim w USA, gdzie w 1979 roku założył w Nowym Jorku szkołę sztuki mimu i stworzył własny zespół pantomimy. Był twórcą i wykonawcą wszystkich spektakli tego zespołu. Uczył sztuki mimu w amerykańskich uniwersytetach, wielokrotnie był zapraszany przez Marcela Marceau jako wykładowca do jego szkoły - Ecole Internationale de Mimodrame de Paris Marcel Marceau. W 1994 roku objął kierownictwo artystyczne Warszawskiego Teatru Pantomimy przy Państwowym Teatrze Żydowskim oraz założył Studio Mimów przy Teatrze na Woli. W latach 2000 – 2004 był autorem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu w Teatrze na Woli. Metoda nauczania sztuki mimu opracowana przez Stefana Niedziałkowskiego oparta jest na logicznym, naturalnym procesie łączenia myśli i ruchu, w którym ciało aktora mima staje się zwierciadłem jego myśli i emocji. Od 2005 roku Studio Mimów działa przy Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie.



Najważniejsze rzeczy w życiu człowieka przeżywamy właśnie w ciszy.
-Stefan Niedziałkowski "Milczący Aktor"