Projekt promujący kulturę, sztukę i rzemiosło Mazowsza adresowany do różnych grup wiekowych – mieszkanek i mieszkańców Warszawy i okolic. Kultura tradycyjna prezentowana jest zarówno w swoich formach autentycznych, jak i wzbogaconych współczesnymi elementami artystycznymi inspirowanych folklorem.
Koło Gospodyń i Gospodarzy Miejskich
warsztaty rękodzielnicze, spotkania, wycieczki
Czytelnia Słów i Dźwięków ELEKTRA / Mazowiecki Instytut Kultury
marzec - grudzień 2024
marzec - grudzień 2024
Koła gospodyń wiejskich od lat rozwijają kulturę ludową i regionalną, pielęgnują polską tradycję i wywierają silny wpływ na rozwój polskiej wsi, prowadząc różnorodną działalność, taką jak np.: organizacja kursów (m.in. szycia, gotowania, pieczenia, haftowania i robót ręcznych), prowadzenie pogadanek na temat higieny i zdrowia oraz prawidłowego prowadzenia gospodarstw domowych. Z tych tradycji (głównie wsi mazowieckiej i kół gospodyń wiejskich Mazowsza i okolic), chcemy czerpać w ramach projektu realizowanego w Czytelni Słów i Dźwięków ELEKTRA, czyniąc dawne rzemiosło i wiedzę przekazywaną tradycyjnie na polskich wsiach dostępną dla gospodyń i gospodarzy miejskich.
Dzięki przynależności do koła gospodyń wiejskich uczestniczki / uczestnicy mogą wyjść z domu, odsapnąć, zająć się czymś, co sprawia radość, pozwala rozwijać pasję czy doskonalić się w wybranej dziedzinie. To również sposób na budowanie wieloletnich przyjaźni, nie tylko między sąsiadkami / sąsiadami. Podczas warsztatów Koła G2M osoby uczestniczące będą miały okazję zapoznać się z różnymi technikami rzemiosła, sztuki ludowej i plastyki obrzędowej, a także pod kierunkiem instruktorów wykonać prace rozwijające twórcze myślenie i wyobraźnię. Zajęcia stacjonarne (odbywające się w Czytelni ELEKTRA i latem w Tajemniczym Ogrodzie MIK) będą uzupełnione o wizyty u mazowieckich rękodzielników i rękodzielniczek.
KOŁO GOSPODYŃ I GOSPODARZY MIEJSKICH Linoryt. Start | warsztaty rękodzielnicze z linorytu
Czytelnia Słów i Dźwięków ELEKTRA / Mazowiecki Instytut Kultury
21 marca (czw.), godz. 18:00-21:00
prowadząca: Anna Woźniak
prowadząca: Anna Woźniak
Obowiązują zapisy przez formularz:
liczba miejsc ograniczona do 10-12 osób
liczba miejsc ograniczona do 10-12 osób
Poznaj z nami wyjątkową technikę graficzną i możliwości jej wykorzystania. Podczas zajęć wykonasz krok po kroku autorską pracę linorytniczą w formacie A5. Dowiesz się, jak zaprojektować odpowiedni wzór, jak przenosić projekt na matrycę i jak żłobić w linoleum. Nauczysz się bezpiecznie korzystać z potrzebnych narzędzi do linorytu i poznasz ich funkcje. Wykonasz własne stemple, którymi możesz ozdobić papier, tkaninę i inne materiały.
W przyjaznej i twórczej atmosferze przyjrzymy się tradycjom grafiki warsztatowej, drzeworytom i linorytom tworzonym w regionie dawnego i współczesnego Mazowsza.
W przyjaznej i twórczej atmosferze przyjrzymy się tradycjom grafiki warsztatowej, drzeworytom i linorytom tworzonym w regionie dawnego i współczesnego Mazowsza.
Ania Woźniak – animatorka kultury, badaczka, opowiadaczka i miłośniczka rękodzieła. Pracuje w Mazowieckim Instytucie Kultury, gdzie prowadzi badania w ramach Mazowieckiego Obserwatorium Kultury oraz koordynuje projekty edukacyjne i artystyczne. Od 2015 roku współtworzy Opowieści z Walizki – kolektyw artystyczny tworzący spektakle narracyjne oraz projekty interdyscyplinarne wokół sztuki opowiadania.