XVII edycja festiwalu Mazowsze w Koronie upamiętnia 250. rocznicę urodzin znamienitego kompozytora i wirtuoza, uznawanego za jednego z najwybitniejszych twórców muzycznych wszech czasów – Ludwiga van Beethovena. 4 października o godz. 19:00 w Węgrowie w Bazylice Mniejszej pw. Wniebowzięcia NMP zabrzmią dwa dzieła Ludwiga van Beethovena – Romans nr 2 F-dur op. 50 i słynny Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jana Lewtaka oraz skrzypaczki Marii Machowskiej – koncertmistrza Orkiestry Filharmonii Narodowej.
Koncert w Węgrowie, który odbędzie się 4 października o godz. 19:00 w Bazylice Mniejszej pw. Wniebowzięcia NMP, to kolejny już w tym sezonie cyklu Mazowsze w Koronie występ zespołu Filharmonii Narodowej. Tym razem będzie można usłyszeć dwa dzieła Ludwiga van Beethovena – Romans nr 2 F-dur op. 50 i słynny Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 w interpretacji pierwszego koncertmistrza Orkiestry Filharmonii Narodowej – Marii Machowskiej oraz Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jana Lewtaka.
Maria Machowska jest laureatką XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. W Polsce koncertowała z orkiestrami większości filharmonii, w tym także z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Sinfonia Varsovia oraz Polską Orkiestrą Radiową. Jako solistka współpracowała z wieloma wybitnymi dyrygentami, m.in. z Jerzym Maksymiukiem, Janem Krenzem, Jean-Jacques Kantorowem, Enrique Batizem, Tadeuszem Strugałą, Wojciechem Rajskim, Tadeuszem Wojciechowskim, Sauliusem Sondeckisem, Nikolaiem Diadiurą, Łukaszem Borowiczem, Jerzym Swobodą, Tomaszem Bugajem, Michałem Dworzyńskim, Miguelem Gomezem Martinezem, Danielem Raiskinem, Joelem Sachsem, Georgiem Tchitchinadze. W 2014 roku objęła funkcję koncertmistrza Orkiestry Filharmonii Narodowej. Artystka poza działalnością koncertową zajmuje się również pedagogiką – od 2012 roku jest wykładowcą Akademii Sinfonia Varsovia, projektu służącego doskonaleniu umiejętności gry muzyka orkiestrowego, a od października 2013 roku pracuje na stanowisku asystenta w klasie skrzypiec Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.
Mazowsze w Koronie jest projektem Mazowieckiego Instytutu Kultury, współorganizowanym z partnerami z terenu województwa mazowieckiego. Ideą cyklu od samego początku jest prezentacja szczególnego, pieczołowicie dobranego repertuaru w wykonaniu wybitnych artystów. Koncerty odbywają się w zabytkach architektury Mazowsza. W ciągu szesnastu dotychczasowych edycji odbyło się ponad 170 koncertów symfonicznych i kameralnych, z udziałem wybitnych solistów, czołowych polskich zespołów muzyki dawnej, zespołów kameralnych, znakomitych orkiestr symfonicznych i kameralnych oraz chórów.
Udział w koncercie jest bezpłatny. W związku z występowaniem stanu epidemii uczestnicy wydarzeń artystycznych i rozrywkowych są zobowiązani do przestrzegania rozporządzeń Rady Ministrów w zakresie zachowania dystansu społecznego. Współorganizatorami koncertu w Węgrowie są Miasto Węgrów, Węgrowski Ośrodek Kultury oraz Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia NMP w Węgrowie. Partnerem koncertu jest LEWART.
Więcej na stronie www.mazowszewkoronie.pl