Działające w strukturach MIK Mazowieckie Obserwatorium Kultury zaprasza animatorki i animatorów, edukatorki i edukatorów kulturalnych do udziału w dwóch bezpłatnych warsztatach on-line. Ich uczestnicy dowiedzą się jak świadomie planować działania w świecie zmienności, niepewności i permanentnego kryzysu.
"Obyś żył w ciekawych czasach" - mówi stare chińskie przysłowie. I oto mamy ciekawe czasy, a wraz z nimi niepewność, lęk i brak szeroko pojętej stabilizacji. W tych "ciekawych" czasach kultura nie ma łatwo, a perspektywy nie napawają optymizmem. Ludzie kultury z dnia na dzień mierzą się z wyzwaniami, na które nie byli gotowi. A dodatkowo liczyć się trzeba z rozmaitymi scenariuszami przyszłości.
Mazowieckie Obserwatorium Kultury, działające w strukturach Mazowieckiego Instytutu Kultury, zaprasza animatorki i animatorów, edukatorki i edukatorów kulturalnych do udziału w dwóch bezpłatnych warsztatach online: Organizacja kulturalna wobec niepewności i chaosu. Jak skutecznie pracować ze scenariuszami przyszłości? oraz Scenariusze przyszłości w pracy organizacji – praca ze scenariuszami. Ich uczestnicy dowiedzą się jak świadomie planować działania w świecie zmienności, niepewności i permanentnego kryzysu.
Najpierw 22 października
22 października w godzinach 10:00-14:00 za pośrednictwem platformy Zoom odbędzie się warsztat Organizacja kulturalna wobec niepewności i chaosu. Jak skutecznie pracować ze scenariuszami przyszłości?
Zakłócenia rytmów pracy i codzienności mogą stać się nową normą naszego świata. Zerwanie, chaos, nieciągłość przestają być wyjątkiem, przekształcają się w zasadę. Tworzą dramaturgię rozmaitych kryzysów (pandemii, kryzysów finansowych, klimatycznych), stanowią też metodę zarządzania społecznościami. Dlatego organizatorzy warsztatu proponują, aby zająć się następującymi zagadnieniami:
- Jak możemy świadomie planować działania w świecie zmienności, niepewności, permanentnego kryzysu?
- Tworzenie stabilnych, długoterminowych, konsekwentnych planów działań vs elastyczność w adaptowaniu do wciąż zmieniających się warunków?
- W jaki sposób możemy uczyć się dostrzegania trendów i sprawczego odpowiadania na nie?
Liczba miejsc na warsztacie jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Pierwszeństwo będą mieli animatorzy i animatorki kultury, edukatorzy i edukatorki z terenu województwa mazowieckiego, z wyłączeniem Warszawy.
Potem 5 listopada
Scenariusze przyszłości w pracy organizacji – praca ze scenariuszami to kontynuacja pracy warsztatowej nad tą tematyką. Dlatego w spotkaniu planowanym na 5 listopada również między 10:00 a 14:00, będą mogli wziąć udział wyłącznie uczestniczki i uczestnicy warsztatu z 22 października lub 2 lipca.
Na spotkaniu 5 listopada przydadzą się inspiracje i wątki z poprzedniego warsztatu – punktem wyjścia spotkania będzie krytyczna refleksja nad wypracowanymi wspólnie treściami, zarówno dotyczącymi samej organizacji, jak też trendów i czynników niepewności, mających wpływ na jej działania. Uczestnicy będą pracować w grupach, fantazjować i tworzyć mikro- i makroutopie, które będą następnie próbowali przekuć na konkretne pomysły, prototypy i plany działania.
Warsztat pomoże uczestnikom nabyć umiejętność wykorzystywania scenariuszy przyszłości jako narzędzia w planowaniu, adaptacji, projektowaniu innowacji i zmian. Oznacza to zdolność do pracy z niepewnością, dostrzegania trendów i ich symptomów, umiejętność sprawczego i twórczego projektowania przyszłości.
Zapisy na warsztaty odbywają się poprzez elektroniczne formularze zgłoszeniowe, dostępne na stronie: www.mazowieckieobserwatorium.pl
Oba warsztaty poprowadzi dwoje doświadczonych animatorów kultury:
Marta Michalak - kulturoznawczyni, teatrolożka, kierowniczka produkcji Biennale Warszawa. Była kierowniczką projektów departamentu tańca Instytutu Muzyki i Tańca, współpracowała programowo i organizacyjnie z Agatą Siwiak i Grzegorzem Niziołkiem przy realizacji Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi jako kierowniczka biura programowego, była konsultantką programową i koordynatorką międzynarodowego Festiwalu Festiwali Teatralnych SPOTKANIA w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy.
Bartosz Frąckowiak - dramaturg i reżyser teatralny, badacz kultury, kurator. Aktualnie zastępca dyrektora Biennale Warszawa, współtwórca koncepcji tej interdyscyplinarnej instytucji kultury, współodpowiedzialny za jej międzynarodowy program artystyczny i komunikację. W latach 2014-2017 zastępca dyrektora Teatru Polskiego w Bydgoszczy i jeden z kuratorów Festiwalu Nowych Dramaturgii w nowej międzynarodowej formule. Współtwórca wielu projektów artystycznych, kulturalnych i badawczych, realizowanych zarówno w instytucjach publicznych, jak i organizacjach pozarządowych.