Pilotażowy cykl spotkań improwizowanych, przestrzeń spotkań artystów różnych dziedzin sztuki: tancerzy, muzyków, aktorów, malarzy, rzeźbiarzy czy artystów wizualnych. To FERMENTOR. W pierwszej odsłonie 11 grudnia o godz. 19:00 na scenie spotkają się performerka i tancerka Aleksandra Bożek-Muszyńska, muzyk i kompozytor Michał Jacaszek oraz malarz i muzyk Jakub Słomkowski. Wydarzenie będzie dostępne on-line na Facebooku MIK.
Fermentor to przestrzeń spotkań artystów różnych dziedzin sztuki: tancerzy, muzyków, aktorów, malarzy, rzeźbiarzy czy artystów wizualnych. To środowisko sprzyjające mieszaniu się różnych form sztuki i zakwitaniu nowych jakości. Projekt powstał z inicjatywy performerki i improwizatorki Aleksandry Bożek-Muszyńskiej. Ideą, jaka mu przyświeca, jest spotkanie i wspólne improwizowanie w celu wzbogacenia i rozwijania własnego warsztatu oraz poznania artystów z innych dziedzin, działających w obszarze improwizacji.
Naczyniem do fermentacji będzie przestrzeń Mazowieckiego Instytutu Kultury oraz struktura spotkania. Natomiast składnikami będą działania artystów, działających w formule „tu i teraz”. 11 grudnia o godz. 19:00 przez około 60 minut trójka zaproszonych artystów, reprezentujących różne dziedziny sztuki, będzie miała okazję najpierw się delikatnie rozgrzać, podczas tzw. warm up solo, a następnie spotkać i wspólnie „pofermentować” na scenie. Wydarzenie będzie transmitowane on-line na Facebooku Mazowieckiego Instytutu Kultury.
W pierwszej odsłonie na scenie spotkają się: performerka i tancerka Aleksandra Bożek-Muszyńska, muzyk i kompozytor Michał Jacaszek oraz malarz i muzyk Jakub Słomkowski.
Aleksandra Bożek-Muszyńska
Performerka, choreografka, tancerka, trenerka biznesu, filolożka. Od kilku lat prowadzi zajęcia z tańca współczesnego i improwizacji, gimnastykę dla seniorów oraz tworzy autorskie choreografie i jest aktywna na polskiej scenie tańca i performansu. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca 2015-2017 realizowanej przez Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, Intensive Course w School For New Dance Development w Amsterdamie oraz beneficjentka programu Global Practice Sharing w Movement Research w Nowym Jorku. Absolwentka rocznego kursu Choreografii Eksperymentalnej II organizowanego przez warszawskie Centrum w Ruchu. Od 2007 związana z warszawskim teatrem Mufmi Anny Piotrowskiej, gdzie aktualnie jest koordynatorką do spraw artystycznych, instruktorką i choreografką. Zdobywczyni wielu nagród w konkursach choreograficznych (m. in. The Best Solo 2014 za solo I know №Thing na międzynarodowym festiwalu Solo& Duo w Budapeszcie) i tanecznych.
Michał Jacaszek
Kompozytor i producent muzyki elektroakustycznej, łączącej dźwięki preparowane elektronicznie z żywym instrumentarium. Współpracuje z artystami wizualnymi i video, choreografami, fotografami oraz reżyserami filmowymi i teatralnymi. Autor muzyki do filmu, teatru, słuchowisk. Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej. Zdobywca wielu prestiżowych nagród, m.in. International Documentary Association Award, Los Angeles USA – Najlepsza Oryginalna Muzyka, The Rolex Mentor and Protégé Arts Initiative – nominacja Grand Prix Festiwalu Nowa Tradycja 2018 (wraz z Vocal Varshe), Giffoni Valle Piana IT („Sala Samobójców”) – Najlepsza Oryginalna Muzyka.
Jakub Słomkowski
Malarz, rysownik, muzyk, twórca instalacji. Absolwent Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 2004-2005 studiował na Uniwersytecie Complutense w Madrycie. Jego prace oscylują między abstrakcją a symbolizmem. Twórca uczestniczył w licznych wystawach i festiwalach sztuki, m.in. Letni Nieletni Zachęta narodowa Galeria Sztuki, Samsung Art Master – wystawa pokonkursowa CSW ZAmek Sztuki Współczesnej w Warszawie, Przypływ – młoda polska sztuka współczesna Wrocław ESK 2016, Weltschmerz – wystawa konkursowa Triennale Rysunku we Wrocławiu, Polish Art Now w Saatchi Gallery w Londynie. Przełomowym momentem w karierze artysty była indywidualna wystawa w kunsthallekleinbasel w 2019 roku, która zapoczątkowała współpracę z kuratorką Jasmin Glaab. W Warszawie Słomkowski współpracuje z Galerią Piękna. Jako muzyk - od 2010 roku komponuje muzykę do spektakli Izy Szostak. Jest także twórcą zespołu muzycznego Andy Why oraz Sicarios Unidos.