Pandemia Covid-19 przyspieszyła wiele procesów społecznych. Niestety, nie przyczyniła się do spowolnienia procesów negatywnych, jak zmiany klimatyczne, utrata bioróżnorodności i wzrost nierówności. Podczas najbliższego spotkania "Przy kawie o..." na platformie Zoom 28 stycznia w godz.10:00 - 11:00 porozmawiamy o wielkim przyspieszeniu i wielkich wyzwaniach, które stoją przed kulturą w nadchodzącym czasie.
Wkraczamy w dekadę niezwykłego wyścigu, którego stawką jest odzyskanie równowagi wewnątrzspołecznej w wymiarze globalnym oraz równowagi między społeczeństwem a naturą. Nikt nie zna wyniku tego wyścigu, wiadomo jednak, że jego wynik w dużym stopniu zależeć będzie od kultury, od tego czy zdołamy wyobrazić i przedstawić dobre, adekwatne do wyzwań alternatywne propozycje społecznego ładu. Czy kultura pogrążona w pandemicznym kryzysie będzie w stanie podołać zadaniu?
Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom 28 stycznia w godz. 10:00 - 11:00. Gościem i ekspertem będzie Edwin Bendyk - dziennikarz, publicysta i pisarz, komentator w tygodniku „Polityka”. Edwin Bendyk zajmuje się tematyką cywilizacyjną oraz relacjami między nauką i techniką a polityką, gospodarką, kulturą, życiem społecznym. Autor licznych książek, w tym „Zatrutej studni” nominowanej do Nagrody Literackiej Nike w 2003 r. Niedawno wydał „W Polsce, czyli wszędzie. Rzecz o upadku i przyszłości świata”. Kurator programu „Miasto przyszłości/Laboratorium Wrocław” podczas Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Wraz z Irkiem Grinem kurator projektu Ex-centrum zainicjowanego przez Olgę Tokarczuk. Wykłada w Collegium Civitas i Graduate School for Social Research Polskiej Akademii Nauk. Członek Polskiego PEN-Clubu. Prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batorego. Prowadzi blog „Antymatrix”.
Nowy Rok rozpoczynamy spotkaniem i rozmową o przyszłości. Kolejne "kawowe zoomy" także będą poświęcone ważnym tematom - wyzwaniom, z którym mierzą się instytucje kultury. Wspólnie wybierzemy tematy, wokół których będziemy się spotykać.
Aby wziąć udział w spotkaniu, wystarczy wypełnić elektroniczny formularz zgłoszeniowy, który znajduje się na stronie Mazowieckiego Obserwatorium Kultury. W odpowiedzi prześlemy link do spotkania.
Link do formularza:
Osoby, które chciałyby skorzystać z tłumacza Polskiego Języka Migowego proszone są o zgłoszenie tej potrzeby na adres mailowy n.roicka@mik.waw.pl do 25.01.2021r.
Przy kawie o... to cykl spotkań on-line dla osób zarządzających instytucjami kultury w województwie mazowieckim. Są one okazją do wymiany doświadczeń, dobrych praktyk, inspiracji, wiedzy i wsparcia. Każde spotkanie jest poświęcone ważnemu tematowi - wyzwaniu, z którym mierzą się instytucje kultury. Udział w spotkaniach jest bezpłatny.