"Dźwiękowe poranki" to edukacyjny projekt muzyczny Mazowieckiego Instytutu Kultury przygotowany dla młodych melomanów (uczniów klas I-VI szkoły podstawowej). Ze względu na pandemię bieżąca edycja realizowana jest w sieci. Nagrania edukacyjne w ramach projektu są bezpłatne i dostępne dla nauczycieli, edukatorów i animatorów kultury na kanale You Tube MIK. W sieci dostępne są już kolejne odcinki: Z biegiem smyczka oraz W pracowni kompozytora.
Istotą "Dźwiękowych poranków" - edukacyjnego projektu Mazowieckiego Instytutu Kultury - jest bezpośrednie spotkanie z muzyką i muzykami. Podczas koncertów młodzi melomani mają okazję poznać różne instrumenty muzyczne (z grup: strunowych smyczkowych i szarpanych, dętych drewnianych, perkusyjnych), wysłuchać zróżnicowanych stylistycznie utworów instrumentalnych i wokalno-instrumentalnych z repertuaru klasycznego, w wykonaniu wybitnych polskich artystów. Poszerzają swoją wiedzę teoretyczną na temat elementów muzyki (rytm, melodia, harmonia, dynamika) i uczą się prostych piosenek.
Do kwietnia 2021 r. MIK opublikuje na swoim kanale You Tube kolejne edukacyjne koncerty. Obecnie dostępne są: "Na królewskim dworze". Wystąpił Zespół Instrumentów Dawnych Ars Nova, który wykonał utwory taneczne z okresu od XIII do XVII w. na instrumentach historycznych. Towarzyszyli im tancerze prezentujący tańce i modę z dawnych epok. Kolejne koncerty online to "Z biegiem smyczka" oraz "W pracowni kompozytora". Wszystkie filmy zamieszone są w dwóch wersjach, jedna z wersji przygotowana jest bowiem z tłumaczeniem na Polski Język Migowy oraz opatrzona napisami.
Do tej pory "Dźwiękowe poranki" odbywały się w siedzibie MIK. Kameralna scena instytutu sprzyjała bezpośredniemu spotkaniu uczniów z muzyką. Bieżąca edycja - ze względu na pandemię - musiała zostać przeniesiona do sieci. Sytuację tę staramy się jednak postrzegać jako szansę, a nie tylko utrudnienie. Za pośrednictwem Internetu możemy dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Dlatego nagrania koncertów przygotowywane są w formie muzycznych lekcji - gotowych do wykorzystania przez nauczycieli, edukatorów i animatorów kultury podczas rozmaitych zajęć w dowolnym czasie.
Koncert II Z biegiem smyczka
Występują:
Malina Sarnowska – słowo o muzyce
Magdalena Krzyżanowska – skrzypce I
Agnieszka Guz-Tarnowska – skrzypce II
Małgorzata Szczepańska – altówka
Krystyna Wiśniewska – wiolonczela
Koncert III W pracowni kompozytora
Występują:
Malina Sarnowska – słowo o muzyce
Mirosław Feldgebel – fortepian
Robert Nalewajka – flet
Tomasz Błaszczak – wiolonczela
Malina Sarnowska – pedagog i animatorka życia muzycznego, konferansjer, skrzypaczka, autorka tekstów literackich i piosenek. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i Instytutu Orffa przy Mozarteum w Salzburgu. Od ponad 20 lat zaangażowana w pracę pedagogiczną, przede wszystkim przy projektach i koncertach edukacyjnych w instytucjach kultury (dawniej Filharmonia Narodowa, obecnie Sinfonia Varsovia). Prowadzi także zajęcia w świetlicach środowiskowych oraz krajowe i zagraniczne warsztaty dla dzieci i edukatorów kultury.
Będziemy informować o publikacji kolejnych filmów w ramach projektu.