Mazowiecki Instytut Kultury zaprasza przedstawicieli pięciu instytucji kultury z terenu województwa mazowieckiego do wzięcia udziału w warsztatach tworzenia ogrodów permakulturowych. Kultura blisko Ziemi. Ogród to wspólne proekologiczne działanie edukacyjne i więziotwórcze. Nabór potrwa do 17 czerwca.
W dobie obostrzeń pandemicznych i pogłębiającego się kryzysu klimatycznego instytucje kultury szukają nowych form aktywności. Jednym z rozwiązań jest wyjście na zewnątrz budynku i zaproszenie społeczności lokalnych do wspólnych działań w plenerze. Mazowiecki Instytut Kultury zaprasza instytucje kultury z województwa mazowieckiego do udziału w edukacyjno-ekologicznym projekcie Kultura blisko ziemi. Ogród. W ramach warsztatów będzie można pod okiem specjalisty założyć przy lokalnej instytucji kultury ogród permakulturowy.
Permakultura to praktyka, ale także filozofia i historia idei, która przekracza stary podział na naturę i kulturę. Ma korzenie etyczne – kieruje się troską o ziemię, troską o ludzi i sprawiedliwy podział. Jest nieinwazyjną metodą uprawy w małej skali, opartą na czerpaniu inspiracji z natury, współpracy i dialogu ze środowiskiem naturalnym, w harmonii z lokalnym ekosystemem. Nawiązuje do historii i specyfiki miejsca. Ma wymiar więziotwórczy i bliskościowy, może być również naturalną terapią i odtrutką na życie online.
Mazowiecki Instytut Kultury zaprosza do udziału w projekcie pięć dwuosowych zespołów z instytucji kultury w województwie mazowieckim, które chcą zainicjować w swoich społecznościach lokalnych wspólne zakładanie ogrodu permakulturowego. Jego charakter będzie dopasowany do specyfiki miejsca. Przy wyborze instytucji, które wezmą udział w programie, szczególnie istotne będą zaangażowanie i motywacja zespołów, pomysł na angażowanie społeczności lokalnej do pracy animacyjnej z wykorzystaniem ogrodu, planowanie i myślenie długoterminowe oraz unikatowość miejsca wybranego do założenia ogrodu.
Aby zgłosić się do udziału w projekcie należy do 17 czerwca wypełnić elektroniczny formularz dostępny na stronie Mazowieckiego Obserwatorium Kultury.
Tutorem w projekcie będzie Łukasz Nowacki – praktyk i nauczyciel permakultury, twórca ogrodów funkcjonujących zgodnie z naturą, założyciel Fundacji Transformacja i dyrektor Polskiego Instytutu Badawczego Permakultury. Prowadzi m.in. warsztaty pt. „Zielone podwórko”. Realizuje projekty w Polsce i za granicą. Od 2013 roku tworzy własne siedlisko permakulturowe „Dolina mgieł” nad rzeką Pilicą, które jest miejscem demonstrującym możliwości holistycznego podejścia do kształtowania naszej przestrzeni życiowej.
Łukasz Nowacki
Udział w projekcie zakłada:
1) szkolenie online – wykład o permakulturze, z elementami warsztatowymi - 29.06, godz. 10:00 - 13:00, ZOOM
2) wizytę terenową, połączoną z wykładem i wspólną decyzją o charakterze przyszłego ogrodu (lipiec 2021)
3) zakładanie ogrodu permakulturowego (wrzesień - październik 2021)
4) spotkanie online wszystkich podmiotów projektu – wymiana doświadczeń. (listopad-grudzień 2021)
Projekt trwa od czerwca do grudnia 2021 roku.
Kontakt do koordynatorek: