Już po raz dwunasty w czasie wakacji Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury w Urlach i Mazowiecki Instytut Kultury zapraszają do udziału w Festiwalu Muzyki Kameralnej w Urlach. Podczas dwóch tegorocznych koncertów – 31 lipca i 7 sierpnia – wystąpią wspaniali polscy artyści: Filip Wojciechowski, Paweł Pańta, Iwona Handzlik, Łukasz Długosz i Małgorzata Zalewska. Udział w koncertach jest bezpłatny.
Festiwal Muzyki Kameralnej w Urlach to już lokalna muzyczna tradycja. Wydarzenie na stałe wpisało się w miejscowy kalendarz kulturalny. Cykl koncertów organizowany jest od 2010 roku przez Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury i Parafię Matki Bożej Częstochowskiej w Urlach. Od 2011 roku realizowany jest we współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury, odpowiedzialnym za kształt programowy przedsięwzięcia. Koncerty w Urlach przyciągają nie tylko lokalnych miłośników kultury, ale także gości, którzy przyjeżdżają specjalnie po to, by wysłuchać uznanych polskich artystów, prezentujących wspaniałe dzieła światowej kameralistyki.
W ramach tegorocznej dwunastej edycji odbędą się dwa koncerty. W sobotę 31 lipca o godz. 18:00 z programem pt. Od Bacha do Gershwina wystąpią Filip Wojciechowski (fortepian) i Paweł Pańta (kontrabas). Zaprezentują dzieła Bacha, Bottesiniego, Chopina, Scarlattiego, Skriabina i Gershwina.
Filip Wojciechowski jest uznanym i cenionym pianistą klasycznym i jazzowym. Ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalla oraz studium podyplomowe w klasie fortepianu prof. Jana Ekiera. Zdobył wiele nagród na konkursach pianistycznych, w tym m.in. nagrodę specjalną na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina. Występował z recitalami na całym świecie i w tak renomowanych salach jak Filharmonia Berlińska, Opera House w Monte Carlo, Tokyo International Forum. Jako solista koncertował pod batutą tak znanych dyrygentów jak Andrzej Borejko, Marek Pijarowski, Łukasz Borowicz, Tadeusz Wojciechowski, Szymon Kawalla, Cord Garben, Fritz Weisse. Swoje pierwsze jazzowe sukcesy odnosił w zespole Central Heating Trio wraz z kontrabasistą Adamem Cegielskim i perkusistą Cezarym Konradem, z którym zdobył wiele nagród na konkursach jazzowych w kraju i za granicą. Występował ze Zbigniewem Namysłowskim, Garym Guthmanem, Richardem Galliano oraz Krzesimirem Dębskim. W roku 2000 powstało Filip Wojciechowski Trio, które obok lidera tworzą Paweł Pańta i Cezary Konrad.
Paweł Pańta jest wybitnym polskim kontrabasistą i gitarzystą basowym. W 1995 był członkiem Gustaw Mahler Jugend Orchester, prowadzonej przez Claudio Abbado. W latach 1996-98 współpracował z orkiestrą Philharmonie der Nationen, z którą zagrał ponad sto koncertów. Wielokrotnie koncertował z wybitnymi solistami takimi jak: Piotr Paleczny, Karol Radziwonowicz, Władysław Kłosiewicz, Konstanty Andrzej Kulka, Jan Stanienda, Jadwiga Kotnowska. Współpracował również z całą czołówką polskiego jazzu oraz z gwiazdami światowego formatu: Randy Brecker, Mike Stern, Gregory Porter, Troy Miller, Mark Soskin. Był członkiem Andrzej Kurylewicz Trio, obecnie jest aktywny w zespołach Janusza Bogackiego, Garry Guthmana, Wojciecha Gogolewskiego, Filipa Wojciechowskiego.
Podczas drugiego koncertu pt. Królewskie instrumenty w sobotę 7 sierpnia wystąpią Iwona Handzlik (sopran), Łukasz Długosz (flet) oraz Małgorzata Zalewska (harfa). W programie – Andres, Donjon, Dvořák, Faure, Guthman, Hahn, Mendelssohn-Bartholdy, Ravel i Zgraja.
Iwona Handzlik to sopran liryczno-koloraturowy. Śpiew solowy studiowała w Akademii Muzycznej w Katowicach. W latach 2006 - 2011 była solistką Opery Wrocławskiej wykonując wiele sopranowych ról – Musetta w Cyganerii G. Pucciniego, Gilda w Rigoletto G. Verdiego, Adela w Zemście nietoperza J. Straussa, Adina w Napoju miłosnym G. Donizettiego, Olimpia w Opowieściach Hoffmanna J. Offenbacha, Dziewczę-Kwiat w Parsifalu R. Wagnera, Nanetta w Falstaffie G. Verdiego, Papagena w Czarodziejskim flecie W.A. Mozarta i Oscar w Balu maskowym G. Verdiego. W 2006 roku zadebiutowała rolą Adeli w Teatrze Wielkim Operze Narodowej. Współpracowała z Operą Krakowską, Operą Śląską w Bytomiu, Filharmonią Zabrzańską, Filharmonią Sudecką w Wałbrzychu, Operą na Zamku w Szczecinie. Koncertowała w Belgii, Holandii, Francji, Kanadzie, Tajlandii, Australii i we Włoszech. Jest solistką Polskiej Opery Królewskiej.
Łukasz Długosz to najliczniej uhonorowany polski flecista w historii. Przez krytyków uznawany za jednego z najwybitniejszych flecistów. Absolwent studiów solistycznych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz studiów mistrzowskich w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz w Yale University w New Haven. Jest zwycięzcą kilkunastu konkursów międzynarodowych. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami. Jako solista występował m.in.: w Carnegie Hall, Musikverein Goldener Saal oraz Konzerthaus w Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Gasteig Carl Orff Saal oraz Herkulessaal w Monachium. Grał pod batutą takich gwiazd jak Zubin Mehta, James Levine, Mariss Jansons, Jesús López Cobos, Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Gabriel Chmura czy Agnieszka Duczmal. Był wielokrotnie zapraszany do wykonania koncertu fletowego Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora.
Małgorzata Zalewska jest jedną z niewielu harfistek koncertujących na kilku rodzajach harf (harfa współczesna celtycka, harfa elektryczna i barokowa arpa doppia). Jako solistka debiutowała w 1994 r. w Filharmonii Narodowej. Występowała jako solistka z artystami takimi jak: Francisco Araisa, Brigitte Balleys, Massimiliano Cialdi, Chikara Imamura, Agnieszka Duczmal, Adrew M.Kurtz, Jerzy Maksymiuk, Daniel Stabrawa, Tomasz Strahl, Łukasz Długosz czy Tadeusz Wojciechowski oraz z zespołami: Graz Trio, Warszawska Sinfonietta, Leopoldinum, Capella Bydgostiensis, MACV, Sinfonia Varsovia, Europa Galante, Orkiestra XVIII wieku, a także wieloma orkiestrami filharmonicznymi w Polsce i za granicą. W latach 1994-2010 współpracowała z Warszawską Operą Kameralną.