Mazowiecki Instytut Kultury zaprasza na muzyczny koniec lata z cyklem Swing Club. We wrześniu zagramy w siedzibie i na Mazowszu! W programie: Projekt Andrzej Kowalski Quartet & The Whoop Group czyli konfrontacja brzmień klasycznego kwartetu saksofonowego z kwartetem jazzowym; Projekt Chopin na strunach; kwintet jazzowy New Bone oraz koncert Artur Dutkiewicz Trio. Dwa ostatnie związane z nowymi, ostatnio wydanymi płytami.
Choć lato chyli się ku końcowi, a dni robią się krótsze przed nami wrześniowe, muzyczne wieczory Swing Club, które otulą nas przyjemnymi dźwiękami i pozwolą otworzyć się na jesienny, melancholijny czas.
Na styku jazzu i muzyki klasycznej.
27 WRZEŚNIA (PN) 19:00 - Mazowiecki Instytut Kultury
Projekt Andrzej Kowalski Quartet & The Whoop Group
Projekt Andrzej Kowalski Quartet & The Whoop Group to spotkanie dwóch zespołów młodego pokolenia- oryginalna konfrontacja brzmień klasycznego kwartetu saksofonowego z kwartetem jazzowym (gitara, saksofon jazzowy, kontrabas i zestaw perkusyjny). Projekt ten jest pomostem między dwoma gatunkami muzycznymi, które umiejętnie połączone tworzą całkowicie nową jakość, pomimo pokutujących często stereotypów o niemożliwych do pogodzenia różnicach.
Swing Club na Mazowszu
A gdyby Fryderyk Chopin był skrzypkiem, gitarzystą lub kontrabasistą...?
20 WRZEŚNIA (PN) 19:00 - Ciechanów
CHOPIN NA STRUNACH
Troje znakomitych muzyków, skrzypek jazzowy Maciej Strzelczyk, klasyczny gitarzysta Romuald Erenc oraz basista jazzowy Piotr Rodowicz, stworzyli projekt zatytułowany CHOPIN NA STRUNACH. Zawsze nurtowała ich myśl, co mogłoby się wydarzyć w muzyce, gdyby Fryderyk Chopin był skrzypkiem, gitarzystą lub kontrabasistą. Wszystkie utwory, które znalazły się w projekcie, zostały tak zaaranżowane, jakby to właśnie te instrumenty miały odgrywać decydującą rolę w muzyce Fryderyka Chopina. W projekcie tym, oprócz wyeksponowania oryginalnych tematów, dochodzi jeszcze aspekt improwizacji, który jest bardzo bliski muzykom i czyni go bardzo ciekawą propozycją dla tych, którzy kochają muzykę Chopina, a jednocześnie są otwarci na wszystko, co świeże i twórcze może się pojawić we współczesnej sztuce.
„Historia o tęsknocie i przemijaniu opowiedziana językiem współczesnego jazzu"- Bogdan Chmura 2020r.
21 WRZEŚNIA (WT) 18:00- Płońsk
22 WRZEŚNIA (ŚR) 18:00- Sokołów Podlaski
Wrześniowy koncert będzie ściśle związany z nowym, fonograficznym wydawnictwem kwintetu New Bone- "Longing". Zespół zagra w składzie: Tomasz Kudyk – trąbka, flugelhorn, Bartłomiej Prucnal – saksofon altowy, Dominik Wania – fortepian, Maciej Adamczak – kontrabas, Dawid Fortuna – perkusja. Słuchając kompozycji lidera New Bone z poprzednich płyt, możemy spodziewać się muzyki pełnej liryzmu i pewnej nostalgii utrzymanej w formie jazzowej narracji. Źródło inspiracji sięga głównego nurtu tej muzyki, wykształconego w połowie ubiegłego wieku. Tomasz Kudyk chciałby poprzez tę płytę, a przede wszystkim muzykę, wyrazić wdzięczność i szacunek swojemu Tacie, który na początku drogi muzycznej był dla niego inspiracją i autorytetem.
„Jesteśmy jak komety; zjawiamy się i znikamy a niebo przypomina o ogromie wszechświata”. (Artur Dutkiewicz)
24 WRZEŚNIA (PT) 19:00- Izabelin
Artur Dutkiewicz Trio zagra koncert tematycznie związany z wydaną niedawno przez lidera zespołu płytą "Comets Sing". Trio zagra w składzie: Artur Dutkiewicz - fortepian, Michał Barański - kontrabas, Adam Zagórski – perkusja. Nowe kompozycje lidera są silnie osadzone w korzeniach improwizacji jazzowej a spoiwem łączącym muzykę jest głębia przekazu. Odnajdujemy tu elementy muzyki współczesnej, polskiej kultury ludowej i muzyki świata. Improwizacja jest pełnym zanurzeniem w chwili bieżącej i łączy materię współczesnych środków wyrazu z bogactwem wewnętrznej przestrzeni emocjonalnej. Każdy utwór jest innym odcieniem wielowymiarowości życia, gdzie przeciwstawne nastroje wzajemnie się dopełniają. W programie koncertu znajdą się również jazzowe improwizacje utworów Czesława Niemena.
W muzycznym świecie Louisa Armstronga...
30 WRZEŚNIA (CZW.) 17:00- Płock
Koncert poświęcony będzie Louisowi Armstrongowi - wybitnemu amerykańskiemu trębaczowi jazzowemu, kompozytorowi i wokaliście, znanemu jako Satchmo. Przez wielu krytyków Louis Armstrong uważany jest za symbol jazzu i za jednego z najbardziej wpływowych muzyków w historii tego gatunku. Zasłynął on swoim stylem gry na trąbce i śpiewem tzw. „scatem”, opartym na improwizacji, z użyciem sylab zamiast słów. W Muzyczny świat Louisa Armstronga, bo taki tytuł nosi koncert, wprowadzi słuchaczy zespół The Warsaw Dixielanders. Wiodącą rolę odegra tu jego klarnecista i wokalista - Michał Pijewski. Jako jeden z nielicznych gra i śpiewa ponad 50 utworów Louisa, od wczesnych nagrań z okresu Chicago ( z zespołami Hot Five czy Hot Seven) i późniejszych pochodzących m.in. z płyty "Louis Armstrong And His All Stars", gdzie znajdziemy niezapomniane "What A Wonderfull World" czy "Ramona".
THE WARSAW DIXIELANDERS zagra w składzie: Michał Pijewski -klarnet, fortepian, wokal; Jerzy Kuszakiewicz -trąbka, wokal; Dymitr Markiewicz -puzon; Marek Słomiński -banjo; Robert Kuduk -kontrabas; Jerzy Więckowski -perkusja.
Projekt współfinansowany przez: