29 listopada startuje kolejna, 15. edycja Festiwalu filmowego Grand OFF im. Witolda Kona - Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata. Do 6 grudnia w gmachu Akademii Sztuk Pięknych czeka na fanów filmu szereg warsztatów, prowadzonych przez znane osobowości świata kina. W godzinach popołudniowych pokazy filmów nominowanych w tegorocznej edycji Grand OFF.
Mazowiecki Instytut Kultury podobnie jak w roku ubiegłym jest jednym z partnerów Festiwalu Grand OFF.
Ważną częścią festiwalu są warsztaty, poświęcone tematyce produkcji filmowej - scenariuszowe, operatorskie, dźwiękowe, montażowe i reżyserskie. Organizatorzy do uczestnictwa zapraszają szczególnie młodzież – uczniów szkół średnich, studentów kierunków artystycznych, ale też wszystkich zainteresowanych tematyką produkcji filmowej
Ważną częścią festiwalu są warsztaty, poświęcone tematyce produkcji filmowej - scenariuszowe, operatorskie, dźwiękowe, montażowe i reżyserskie. Organizatorzy do uczestnictwa zapraszają szczególnie młodzież – uczniów szkół średnich, studentów kierunków artystycznych, ale też wszystkich zainteresowanych tematyką produkcji filmowej
SCENARIUSZ // 29.11 (poniedziałek) // godz. 10:00-13:00
Jak powstaje scenariusz filmowy i na czym polega technika pracy scenarzysty? Czym są punkty zwrotne i jak tworzy się postacie bohaterów? Zwięzły wykład podstawowych zasad dramaturgii filmowej i formatu scenariusza uzupełnią ćwiczenia z konstruowania własnych fabuł i nowoczesnych sposobów pracy nad dialogami.
Prowadząca: Beata Hyczko – scenarzystka i producentka
ZDJĘCIA - warsztaty operatorskie // 30.11 (wtorek) // godz. 10:00-13:00
Jak tworzyć oryginalne, niebanalne lub nawet eksperymentalne zdjęcia filmowe. Na czym polega ciekawe ujęcie. Poszukiwanie własnego języka filmowego - inspiracje, teoria i praktyka. Tworzenie wizualnej struktury filmu i sposoby przełożenia tekstu literackiego na język obrazów. Wykorzystanie filmowych narzędzi w procesie kreacji obrazu - kamera, obiektywy, światło, korekcja barwna.
Prowadzący: Andrzej Wojciechowski - Operator. Członek Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC).
DZWIĘK // 1.12 (środa) // godz. 10:00-13:00
Różnica między dobrym a złym dźwiękiem w filmie. Składowe ścieżki dźwiękowej (dialogi, efekty, synchroniczne, atmosfery, muzyki) z prezentacją przykładów. Omówienie podstawowych błędów popełnianych przy nagrywaniu dźwięku na planie. Prezentacja sprzętu do nagrywania dźwięku w filmie.
Prowadzący: Dariusz Wancerz - muzyk, kompozytor i realizator dźwięku.
MONTAŻ // 2.12 (czwartek) // godz. 10:00-13:00
Rytm i tempo. Dramaturgia i narracja. Psychologia postaci i dynamika bohatera. Konstrukcja. Czy montaż to sklejka czy budowanie znaczeń? Jak „zobaczyć" montaż? Jakie cechy powienien mieć montażysta i jaka jest jego rola w twórczym procesie powstawania dzieła filmowego. Na te i inne pytania spróbujemy wspólnie znaleźć odpowiedź poprzez dyskusję i wymianę doświadczeń.
Prowadząca: Katarzyna Drozdowicz - montażystka
REŻYSERIA // 3.12 (piątek) // godz. 10:00 - 13:00
Różnica pomiędzy dokumentem a fabułą i o tym, że coraz częściej te różnice ulegają zatarciu i dlaczego tak się dzieje. Na czym polega współpraca pomiędzy członkami ekipy filmowej i roli reżysera w tej grupie. Development, reprodukcja oraz dystrybucja, czyli o tym, jak zacząć projekt i jak sprzedać gotowe dzieło. Różnica w pracy z zawodowym aktorem a bohaterem dokumentalnym. Zrealizujemy przynajmniej dwie scenki filmowe: dokumentalną i fabularną.
Prowadzący: Tomasz Drozdowicz – reżyser
Warsztaty i pokazy są wydarzeniami bezpłatnymi, na które serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników filmu i kina.
Wydarzenie odbędzie się w dniach 29 listopada - 6 grudnia 2021 r. w gmachu Akademii Sztuk Pięknych przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39
Pełny program projekcji oraz warsztatów filmowych dostępny jest na stronie internetowej: www.grandoff.eu