Podczas grudniowej edycji projektu Space of Jazz / Przestrzeń jazzu zobaczymy dwa koncerty. 1 grudnia, w środę, na scenie wystąpi duet Kuba Więcek & Piotr Orzechowski. Tydzień później będzie można wysłuchać zespołu WEBAND.
„Kaprysy i Bagatele” to pierwsze wspólne przedsięwzięcie kompozytorskie Kuby Więcka i Piotra Orzechowskiego (aka Pianohooligan), a więc znanego już, fascynującego aliansu dwóch osobowości scenicznych młodego polskiego jazzu. Duet, po śmiałych reinterpretacjach Wariacji op. 4 Góreckiego czy soundtracka do Draculi Kilara, przedstawia program złożony z serii krótkich, wyzwolonych stylistycznie autorskich miniatur na saksofon i fortepian. Utwory przygotowane przez Orzechowskiego i Więcka to z założenia skondensowane, ulotne „fragmenty muzyczne”, nagłe przypływy nastrojów, reminiscencje tego, co subtelne, efemeryczne, lecz także żartobliwe i chimeryczne.
Kuba Więcek & Piotr Orzechowski, 1 grudnia 2021 (środa), godz. 19.00
KUBA WIĘCEK - saksofonista i kompozytor. Mimo młodego wieku – jeden z najbardziej rozpoznawalnych muzyków jazzowych w kraju. Laureat m.in. Fryderyka oraz Mateusza Trójki za debiut fonograficzny zatytułowany „Another Raindrop”, który jest pierwszym debiutem w kultowej serii „Polish Jazz” od 28 lat. Absolwent Rytmisk Musik Conservatorium w Kopenhadze. Poza swoim trio koncertuje m.in z Kamilem Piotrowiczem, Piotrem Orzechowskim czy Marcinem Maseckim.
PIOTR ORZECHOWSKI “PIANOHOOLIGAN” - pianista, improwizator, kompozytor. Absolwent Berklee College of Music. Laureat prestiżowych nagród, okrzyknięty przez krytykę „najbardziej kreatywnym i bezkompromisowym artystą młodego polskiego jazzu”. Po zwycięstwie na szwajcarskim Montreux Jazz Solo Piano Competition 2011 występuje na całym świecie, a każda jego płyta staje się wydarzeniem. Współpracował z gigantami muzyki współczesnej, jak Philip Glass, Steve Reich czy Krzysztof Penderecki, wybitnymi postaciami światowego jazzu jak Randy Brecker, Avishai Cohen, Victor Mendoza, czy Michał Urbaniak.
WEBAND, 8 grudnia 2021 (środa), godz. 19.00
Zespół WEBAND powstał z inicjatywy pianisty Piotra Wyleżoła, jednakże z założenia to grupa, której pod względem muzycznym nie chciał w pełni liderować, zapraszając do niego muzyków o silnych i niezależnych osobowościach. Ideą było stworzenie przestrzeni do realizacji różnych muzycznych pomysłów i zebranie wszechstronnych muzyków o szerokich horyzontach, by muzyka mogła podążać właściwie w każdym kierunku. Filarem spajającym ma być po prostu frajda grania, a nie realizacja autorskiej wizji muzyki jednego lidera. Muzyka zespołu to istny fajerwerk stylów oraz zaskakująca świeżość pomysłów tworząca nie dającą się zaszufladkować mieszankę nowoczesności ze świadomością dorobku, jakie niesie za sobą ostatnie 100 lat historii muzyki jazzowej.
WEBAND tworzy plejada znakomitych muzyków młodego pokolenia: Piotr Wyleżoł – jeden z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych, kompozytor, lider wielu projektów, koncertujący od ponad 25 lat na scenach całego świata prezentując swoją muzykę, a także będąc zapraszany do współpracy przez wielu wspaniałych artystów; Szymon Mika – fenomenalny gitarzysta, m. in. Zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Gitarzystów Jazzowych im. Jarka Śmietany; Marcin Kaletka – saksofonista, wykładowca renomowanego Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, znany m.in. ze współpracy z Piotrem Wojtasikiem; Max Mucha – jeden z najbardziej rozchwytywanych basistów w Polsce, m.in. członek europejskiego składu Christiana Scott’a oraz David Hodek – zjawiskowy 21-letni perkusista pochodzący z Budapesztu, który dorastał w Nowym Jorku i często przebywa w los Angeles. O jego klasie niech świadczy chociażby fakt, że został zaproszony do współpracy m. in. przez samego Quincy Jones’a!
Space of Jazz / Przestrzeń jazzu
Space of jazz to cykl koncertów prezentujących czołowych polskich muzyków poruszających się w nurcie szeroko rozumianego jazzu. Jako miłośnicy muzyki stwarzamy na Elektoralnej miejsce spotkań z artystami – miejsce, w którym wybrzmi osobista nuta jazzu, artyści otworzą przed publicznością swoją wewnętrzną przestrzeń, a odbiorca będzie mógł przeżywać muzykę w świadomy sposób. Udostępniamy Mazowiecki Instytut Kultury na wymianę energii między muzykami a publicznością.