21 lutego Mazowiecki Instytut Kultury wypełni muzyka zespołu T/ABORET, pełna jazzowych harmonii, klasycznej wrażliwości, a także polskich akcentów ludowych. Tytuł koncertu: KUIATi – czyli wicher to także nazwa nowej płyty, na której muzycy tkają opowieść o przemijaniu i zmianie, nieodłącznie towarzyszącej naszemu życiu.
Mazowiecki Instytut Kultury zaprasza na kolejną odsłonę cyklu OPEN SOUND, w ramach którego oddaje scenę młodym artystom. 21 lutego o godz. 19:00 wystąpi zespół T/ABORET. Muzycy zabiorą nas w świat, w którym muzyka etno miesza się z muzyką klasyczną i jazzową improwizacją. Połączenie śpiewnych melodii, subtelnych brzmień instrumentów akustycznych i żeńskich wokali z szeroką przestrzenią elektroniczną.
Zespół T/Aboret tworzy czwórka artystów, wywodzących się z odmiennych muzycznych światów i grających na odmiennych instrumentach. Dźwięki kontrabasu, skrzypiec i instrumentów ludowych splatają się z dźwiękami fortepianu. Z pozoru dwa odległe style tworzą harmonijną całość. Czterema różnymi głosami starają się snuć jedną historię. Tworzą muzykę pachnącą drewnem, odrobiną łąki odnalezionej i przeniesionej pomiędzy ruchliwe ulice miasta. Wywodząc się z różnych muzycznych światów, wyrażają siebie w etno-jazzowych kompozycjach, improwizacjach, rytmicznych wariacjach. Polskie źródła, lecz język współczesny, miejski, zbudowany na szerokim dostępie do otaczającego świata. W muzyce zespołu pobrzmiewają echa polskiej muzyki ludowej, jazzowych harmonii, klasycznej wrażliwości. Skandynawski oddech łączy się z bliskowschodnią energią. W 2021 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu Cyjanotypia.
KUIATi otwiera kolejny rozdział, jest zwiastunem nadchodzącej drugiej płyty zespołu. Słowo KUIATi, które jest motywem przewodnim koncertu, oznacza wicher a jednocześnie odmianę terenu narażonego na jego silne podmuchy. Od niego właśnie wzięły swoją nazwę Kujawy, a w przypadku prezentowanego podczas tego koncertu projektu ma ono znaczenie symboliczne. Kujawiaki są tu mocą sprawczą, żywiołem, a jednocześnie materią, która sama ulega przetworzeniu. Pod względem brzmieniowym jest to krok T/Aboretu w stronę elektroniki, przy zachowaniu dotychczasowej wrażliwości muzycznej. Czyli, połączenie zabierających, śpiewnych melodii, subtelnych brzmień instrumentów akustycznych i żeńskich wokali z szeroką przestrzenią elektroniczną. Wykorzystując teksty Franciszka Becińskiego oraz Jana Kasprowicza – poetów związanych z Kujawami – tkają opowieść o przemijaniu, nieodłącznej zmianie towarzyszącej naszemu życiu.
Zespół zagra w składzie: Natalia CZEKAŁA – fortepian, śpiew; Karolina MATUSZKIEWICZ – suka biłgorajska, fidel płocka, skrzypce, kemanche, śpiew; Krzysztof GUZEWICZ – instrumenty perkusyjne, elektronika i Maciej SZCZYCIŃSKI – kontrabas.
Zrealizowano w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.