19 września w Mazowieckim Instytucie Kultury zapraszamy na Skrzyżowania i marginesy – spotkanie z Tomaszem Szerszeniem, laureatem 2. edycji Festiwalu Literackiego Znaczenia. Autor książki „Wszystkie wojny świata”, który tworzy na skrzyżowaniu sztuki słowa, obrazu i antropologii będzie dyskutował o formach i językach wojennej przemocy.
Jak z dzisiejszej perspektywy czytać powracające obrazy katastrof czy oglądane z dystansu pozostałości po historycznych wydarzeniach? O formach, obrazach i językach wojennej przemocy będziemy rozmawiali z Tomaszem Szerszeniem - eseistą, artystą wizualnym i antropologiem - tworzącym na skrzyżowaniu sztuki słowa, obrazu i antropologii. Spotkanie, które poprowadzi Elżbieta Szymańska z MIK rozpocznie się o godz. 19:00 w naszej Czytelni słów i dźwięków Elektra
Autor poprowadzi nas pomiędzy tekstami, obrazami i wydarzeniami historycznymi, ku rozpoznaniom dotyczącym najbardziej bolesnych rewirów współczesności.
mówi Elżbieta Szymańska, koordynatorka Festiwalu Literackiego Znaczenia
Spotkanie z Tomaszem Szerszeniem jest częścią Festiwalu Literackiego Znaczenia 2022 współorganizowanego przez Mazowiecki Instytut Kultury. Zagadnieniom opisywanym w jego wyjątkowej książce i stawianym w niej pytaniom, będzie poświęcona tegoroczna i zarazem druga edycja festiwalu.
W Wołominie 17 i 18 września odbędą się m.in. projekcje filmowe, wystawa fotografii laureata, warsztaty plastyczne dla dzieci, czytanie poezji oraz liczne rozmowy i debaty – łącznie 11 wydarzeń.
FESTIWAL LITERACKI ZNACZENIA
- Kiedy: Wołomin 17-18 września 2022 r. /Warszawa, 19 września 2022
- Gdzie: Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej, Wileńska 32 / Miejski Dom Kultury, Mariańska 7 / Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich, Wacława Nałkowskiego 17 / Przystanek W, Ogrodowa 9.
- Jak: Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
O Laureacie
Tomasz Szerszeń ur. 1981 r. Artysta wizualny, antropolog kultury, eseista. Laureat Nagrody Literackiej Znaczenia 2022. Autor książek Wszystkie wojny świata (2021, nominacja do Nagrody Literackiej GDYNIA), Podróżnicy bez mapy i paszportu (2015) i Architektura przetrwania (2017), redaktor książki Oświecenie, czyli tu i teraz (2021, z Łukaszem Rondudą). Redaktor „Kontekstów”, współzałożyciel pisma „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”, adiunkt w Instytucie Sztuki PAN. Swoje projekty artystyczne pokazywał w Polsce, Turcji, Indiach, Izraelu, Ukrainie, Chile, Japonii i Francji. Współkurator wystaw Czym jest Oświecenie? (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, 2018) i Transfert (Galeria Studio w Warszawie, 2019), współautor projektów teatralnych Hiroshima /Love (Biennale Warszawa, 2019) i Ameryka (Teatr Polski w Bydgoszczy, premiera: wrzesień 2022).
O Festiwalu
Festiwal Literacki „Znaczenia” w Wołominie”, opiera się na idei spotkania i dyskusji, do jakiej może inspirować książka. Publikacja ta wybierana jest przez kapitułę złożoną z redaktorów pisma „Dwutygodnik” – patrona festiwalu. Wskazywana jest pozycja, która odważnie konfrontuje się ze współczesnością, ale skłania też do myślenia o przyszłości. Wybrana książka jest centralnym punktem programu festiwalu złożonego ze spotkań autorskich, dyskusji i polemik, pokazów filmowych, performance i wystaw artystycznych.
Pełna informacja o programie Festiwalu dostępna jest na znaczenia.pl
19 września (pn)
Warszawa, Mazowiecki Instytut Kultury, Elektoralna 12
19.00 – Skrzyżowania i marginesy – spotkanie z laureatem festiwalu Tomaszem Szerszeniem, rozmowę prowadzi Elżbieta Szymańska. Tłumaczenie na PJM.
Warszawa, Mazowiecki Instytut Kultury, Elektoralna 12
19.00 – Skrzyżowania i marginesy – spotkanie z laureatem festiwalu Tomaszem Szerszeniem, rozmowę prowadzi Elżbieta Szymańska. Tłumaczenie na PJM.