W dniach 16-20 listopada Mazowiecki Instytut Kultury zanurzy się w świecie opowieści. W programie Festiwalu nie zabrakło oferty dla zorganizowanych grup szkolnych, dla których przygotowaliśmy program porannych spektakli.
PROGRAM DLA SZKÓŁ
16 listopada, środa
9.00-10.15
Tam gdzieś za czarną wodą… Legendy i baśnie ukraińskie – Roksana Pietruczanis, Margarita Udovichenko (Polska/Ukraina)/ Spektakl dla widzów od 9 lat
Odwołując się do prastarej tradycji słowa mówionego i śpiewanego, zapraszamy do świata ukraińskich wędrownych opowiadaczy: kobzarzy, bandurzystów, lirników, bajarzy. Tak jak oni będziemy przemierzać zielone połoniny, lasy ciemne i wody czarne, będziemy opowiadać legendy i baśnie z różnych zakątków Ukrainy: o kozakach dzielnych i odważnych, o czarnookich dziwczatach, o skarbach i dobrej doli, a i o niedoli też. Zajrzymy w ciemną lasów gęstwinę, gdzie mieszkają leśne Mamuny, Mawki i Błud. Będziemy też śpiewać tradycyjne ludowe pieśni ukraińskie i dumki kozackie.
Roksana Pietruczanis – z wykształcenia filolożka, z zamiłowania opowiadaczka. Inspirację do opowieści czerpie z mitologii słowiańskiej, demonologii oraz wierzeń ludowych. Margarita Udovichenko – absolwentka Uniwersytetu Sztuki w Charkowie, wokalistka zespołów Kukawica, Moribaya, Sumana oraz Korinnia. Za główne punkty zainteresowania obrała pracę z głosem naturalnym, techniki śpiewu tradycyjnego i białego.
11.30 – 12.30
Tkaczka chmur – Katarzyna Jackowska-Enemuo, Aleksandra Rózga, Mateusz Szemraj
Spektakl dla widzów od 6 lat
W pałacu Słońca, na samiuśkim końcu świata mieszkają Trzy Zorze – trzy siostry prządki – które przędą, układają i przecinają złote nici ludzkiego losu. I kiedy rodzi się dziecko, Zorze przychodzą, przynoszą nić jego losu i każdemu dziecku dają jakiś dar. Tak zaczyna się opowieść o niezwykłych przygodach dwójki rodzeństwa. Baśń w delikatny, obrazowy sposób wprowadza widzów w temat spotkania z tym, co nieuchronne: chorobą, śmiercią i towarzyszącym im trudnym emocjom. Napisana na podstawie tego spektaklu książka Tkaczka Chmur (wyd. Albus 2021, ilustracje: Marianna Sztyma) otrzymała w 2022 r. Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy oraz szereg innych nagród.
Opowiadanie, śpiew, akordeon – Katarzyna Jackowska-Enemuo, śpiew, baraban, perkusjonalia, kankle – Aleksandra Rózga; cymbały, oud, saz – Mateusz Szemraj
17 listopada, czwartek
9.00-10.00
Księga życia. Wspomnienia, sny, wiersze – Jarosław Kaczmarek
Spektakl dla widzów od 14 lat
Opowieści z życia wzięte i życiem pisane. Osobiste narracje, które splatają się ze scenami z kart wielkiej historii. Czy w jednej małej opowieści da się pomieścić całe życie? Jak znaleźć obraz, w którym będzie można, w mgnieniu oka, uchwycić jego sens i znaczenie? Jak w jego prozie dotknąć błysku poezji?Posłuchajcie rodzinnego wspomnienia z grudniowej nocy 1944 roku - poruszającej opowieści o małej Irmince i jej zagubionym cukierku ze świątecznej choinki. Wybierzcie się razem z dwudziestoletnią Marysią na majową wędrówkę w 1953 roku ulicami zburzonego miasta, by poczuć zapach i smak „pierwszej radości powojennej Warszawy”. Pochylcie się nad losem trzech maturzystów zagubionych wiosną 1988 roku w tajemniczej komnacie Elizeum – Domu Przyjemności...
Opowiada – Jarosław Kaczmarek
11.30-12.30
Droga zaklęta, sennym zielem porośnięta. Baśń z Klechd Sezamowych Bolesława Leśmiana – Magda Lena Górska, Dorota Maciejuk
Spektakl dla widzów od 6 lat
W dalekiej krainie leży góra zaklęta, Cmentarnicą zwana. Na samym wierzchołku tej góry jest postument marmurowy, na nim klatka złota, w klatce ptak czarodziejski, Bulbulezar, słowik tysiąca opowieści. Skrzydła ma pawie, szyję łabędzią, dziób bociani, pazury sępie, a oczy jaskółcze. Głosem ludzkim gada, bajki opowiada. Co opowie bajkę, to zapali fajkę… Na jego spotkanie wyruszymy wraz z mądrą Parysadą i jej dwoma braćmi. Wyruszymy drogą zaklętą, sennym zielem porośniętą, pełną ciszy i milczenia i dziwnego przeznaczenia…
Opowiadanie i śpiew: Magda Lena Górska, pantomima i śpiew – Dorota Maciejuk
18 listopada, piątek
9.00-10.00
Niezwykłe ptaki – Łowcy Słów (Groszek i Elżbieta Stanilewicz)
Spektakl dla widzów od 10 lat.
Ratowały ludzi i miasta. Zwiastowały nadejście dnia, wolę bogów, wielkie zmiany i wiosnę. Zsyłały zarówno błogosławieństwa jak i klątwy. Przenosiły wiadomości, pieśni i sny. Od wieków kierowane wolnymi sercami ,przemierzały tysiące mil przestworzy. Będzie to opowieść o skrzydlatych Wędrowcach przy których, Ludzie odważyli się śpiewać, chodzić na dwóch nogach i marzyć o lataniu. Spójrz w górę, nie jesteś sam/sama.
ŁOWCY SŁÓW to gdański duet matki i córki, oficjalnie działający od 2010 roku. Są wieloletnimi słuchaczkami i propagatorkami sztuki opowiadania.
11.30 - 12.45
Beowulf, czyli Wilk Wojny. Teatr opowiadania - Jesper la Cour
Spektakl dla widzów od 15 lat
Beowulf to spektakl na podstawie anonimowego staroangielskiego poematu heroicznego, spisanego w wieku X, ale wykonywanego ustnie już od VIII wieku. Poemat opisuje legendarne pradzieje dawnych Germanów: Danów (Duńczyków) i Geatów (Szwedów). Wersja w wykonaniu duńskiego duetu skupia się na odwiedzinach mocarnego bohatera z plemienia Geatów – Beowulfa („pszczeli wilk”, „wilk wojny”) u króla Danów Hrothgara i pokonaniu mieszkającego na bagnach ludojada Grendela oraz jego matki-wiedźmy. Artyści na nowo interpretują ten pradawny epos w konwencji współczesnego spektaklu na pograniczu teatru fizycznego i opowiadania, przy akompaniamencie muzyki wygrywanej na przedmiotach codziennego użytku.
Spektakl w języku angielskim, elementy przekładu scenicznego: Agnieszka Ayşen Kaim.
Spektakl w języku angielskim, elementy przekładu scenicznego: Agnieszka Ayşen Kaim.
Rezerwacje i informacje:
opowiadacz@wp.pl 506 738 207
Sprzedaż biletów: GoOut i na godzinę przed spektaklem
Bilety – 20 zł (opiekunowie wstęp wolny)
https://goout.net/pl/miedzynarodowy-festiwal-sztuki-opowiadania-2022/szdsfhu/