10 listopada w Mazowieckim Instytucie Kultury odbędzie się widowisko w konwencji teatru wizualno-muzycznego. Spektakl przywołuje wątki historii z lat 1830-1831 oraz "Warszawianki" Stanisława Wyspiańskiego, a po jego zakończeniu zapraszamy na warsztaty prowadzone metodą pedagogiki teatru oraz wspólne tworzenie instalacji plastycznej.
Ananke to dramat oczekiwania inspirowany utworem Stanisława Wyspiańskiego "Warszawianka" rozgrywającego się w drugim dniu bitwy o Olszynkę Grochowską. Twórcy położyli największy nacisk na nastrój, potęgowany przez muzykę i minimalną, oryginalną scenografię wzorowaną na witrażach Stanisława Wyspiańskiego, uzupełnioną przez elementy natury. Spektakl nawiązuje do popularnego motywu pożegnania ukochanego idącego na bój, ale niesie w sobie także znaczenia metaforyczne i ikoniczne dotyczące wolności, miłości, pamięci historycznej.
Widowisko przywołuje wydarzenia z historii Polski z lat 1830-1831 za pomocą nowoczesnych, świeżych i impresyjnych środków, a także akcentuje wątki, które pomimo upływu blisko 200 lat nie tracą na aktualności.
W naszej interpretacji dramatu występują paralelne treści i techniki teatralne, zbieżne z wizją teatralną Wyspiańskiego. Koncentrujemy się na wątku "zwykłych ludzi" zaplątanych w historię. Partytura działań aktorskich oparta na ruchu, tańcu, plastyce i muzyce (teatr poza słowami) służyć będzie postaciom noszących piętno halucynacji, wizji i fantasmagorii.
- piszą twórcy spektaklu
Spektakl ANANKE powstał dzięki współpracy Marka Kowalskiego z Teatru Akt, Anny Ługowskiej z Fundacji Sztuka Ciała i kompozytora Roberta Jędrzejewskiego. Jest syntezą technik teatru fizycznego i teatru tańca butoh przenikniętych muzyką elektroakustyczną z elementami improwizacji.
Po spektaklu „Ananke” zapraszamy na warsztat i wspólne tworzenie instalacji plastycznej. W twórczy i kreatywny sposób odpowiemy sobie na pytania: Jak mówić o historii by poruszała? Jak tworzyć sztukę inspirowaną przeszłością? W jaki sposób odległe wydarzenia mogą być przetwarzane i reaktywowane dla współczesnych ludzi?
Warsztat będzie czerpał inspirację ze spektaklu „Ananke”, ale też tekstu „Warszawianki”, Stanisława Wyspiańskiego oraz współczesnej sztuki plastycznej i performatywnej. Odniesiemy się też do lokalnej historii miejsc, gdzie rozgrywały się wydarzenia z powstania listopadowego. Zastanowimy się wspólnie, czy i jak wpływają te miejsca na tożsamość miasta i jej mieszkańców.
Od premiery sztuki powstało 58 różnych inscenizacji utworu, wszystkie w jakiś sposób odnoszące się do czasu i miejsca, w którym powstały. Wspólnie poszukamy formy odpowiadającej współczesnej wrażliwości. W wyniku warsztatów powstanie instalacja, na którą będą się składać zdjęcia, przedmioty, kolaże i teksty stworzone przez uczestników. Instalacja będzie wędrowała wraz ze spektaklem, wzbogacana o kolejne elementy, inspirując i angażując do dyskusji, tworząc żywy aneks do spektaklu. Warsztat będzie prowadzony metodą pedagogiki teatru.