6. edycję Script Wars wygrała Magdalena Wleklik, autorka tekstu „Królowa garów”. W tegorocznym Mazowieckim Konkursie Scenariuszowym przyznano osiem nagród, a ich pula wyniosła łącznie 61 000 złotych.
Konkurs Script Wars wpisał się na dobre w kalendarz wydarzeń branżowych adresowanych do scenarzystów. Wyniki 6. edycji zostały ogłoszone 6 listopada wieczorem na gali finałowej Cinemaforum – Międzynarodowego Forum Niezależnych Filmów Fabularnych w kinie Atlantic. Jury w składzie: Aleksandra Dąbrowska, Piotr Domalewski, Alicja Gancarz, Anna Jadowska, Anna Spisz, Krzysztof Terej i Magdalena Ulejczyk przyznało następujące nagrody:
- NAGRODA GŁÓWNA – 15 000 PLN – Magdalena Wleklik za scenariusz „Królowa garów”
- DRUGA NAGRODA – 10 000 PLN – Agnieszka Dąbrowska za scenariusza „Vetustas. Tu i teraz!”
- TRZECIA NAGRODA – 5 000 PLN – Karol Marczak za scenariusz „Nerwica Serca”
- WYRÓŻNIENIE – 3 000 PLN – Maciej Sobieszczański za scenariusz „Przez ścianę”
- WYRÓŻNIENIE – 3 000 PLN – Robert Bolesto za scenariusz „Dziewczyna piosenka”
- GŁÓWNA NAGRODA AUDIOTEKI – 10 000 PLN – Magdalena Wleklik za scenariusz „Królowa garów”
- DRUGA NAGRODA AUDIOTEKI– 5 000 PLN – Agnieszka Dąbrowska za scenariusza „Vetustas.Tu i teraz!”
- NAGRODA STUDIA PRODUKCYJNEGO ORKA – 10.000 PLN – Lynn Kucharczyk za scenariusz „Trochę sensu”
Organizatorem konkursu Script Wars jest Mazovia Warsaw Film Commission oraz Mazowiecki Instytut Kultury przy wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy oraz Województwa Mazowieckiego.
Magdalena Ulejczyk, Dyrektorka Mazowieckiego Instytutu Kultury, jurorka:
Wśród tegorocznych zgłoszeń pojawiły się zarówno dobrze znane nazwiska autorów z szerokim dorobkiem filmowym, jak i scenarzyści, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z branżą. Nagrodzone scenariusze to przekrój przez różne style narracyjne, jak adaptacja tekstu cenionej autorki książek dla dzieci, czy na wpół awanturnicza – na wpół feministyczna opowieść o narodzinach legendy - autorki kultowych książek kucharskich - Lucynie Ćwierczakiewiczowej.
Partnerami a także fundatorami nagród tegorocznej edycji są AUDIOTEKA SA oraz Studio Produkcyjne ORKA, patronat nad konkursem objęła Gildia Scenarzystów Polskich.
Arkadiusz Seidler, prezes AUDIOTEKA SA:
Bardzo się cieszę, że Audioteka ponownie uczestniczy w projekcie Script Wars, Mazowieckiem Konkursie Scenariuszowym i możemy ocenić oraz nagrodzić najlepsze nadesłane prace. Poprzez partnerstwo z Mazowieckim Instytutem Kultury, staramy się na bieżąco wspierać scenarzystów, reżyserów i wszystkich twórców autorskich treści, którzy mają pomysły na projekty audio. Temu służy także nasz program Usłysz Kulturę i w ramach tej właśnie współpracy, liczę że nagrodzone scenariusze zostaną niebawem zrealizowane w formie słuchowiska czy audio serialu. Liczba ciekawych projektów w tym roku najlepiej pokazuje kreatywność autorów i jest świetnym dowodem na to, jak bardzo potrzebny twórcom, jest ten projekt.
Alicja Gancarz, Studio Produkcyjne ORKA, jurorka:
Konkursy pokroju „Script Wars” to szansa dla producentów na zetknięcie się często z nowymi talentami. To teksty pełne energii i pasji, a tego ostatecznie widzowie później szukają w kinie, tego na pewno my szukamy w ORCE.
W poprzednich edycjach zostali nagrodzeni m.in: Małgorzata Piłacińska (Bungalow Sary), Teresa Zofia Czepiec i Maciej Sobieszczański (Wróg), Stefan Łazarski (Duży pająk), Michał Jachimek (Domek dla lalek), Katarzyna Rodak i Jan Naszewski (Krąg kobiet), Rafał Siadkowski i Michał Arabudzki (Prankster!), Rafał Lipski (Wyzwolenie), Bartosz Janiszewski i Michał Szcześniak (Grzesiuk, król życia), Marcin Ciastoń i Ewa Rozenbajgier (Detektyw Bruno), Grzegorz Puda i Maciej Sobieszczański (Ja i mój brat), Agnieszka Dąbrowska (Za duży na bajki, Na wschód od Warszawy, Szukaj), Magdalena Zarębska-Węgrzyn (Do granicy możliwości), Magdalena Załęcka (Dlaczego ludzie łysieją i trwają przy sobie), Marcin Ciastoń (Hiacynt), Jagoda Szelc (Delikatny balans terroru).