Do obejrzenia cztery wystawy, w tym dwie lutowe premiery. W Galerii Foksal obejrzymy prace Tomasza Ciecierskiego, jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich malarzy, a w Galerii Elektor zaprezentujemy wystawę „Modular" Sabiny Twardowskiej i Pawła Łyjaka.
Nowa wystawa w Galerii Foksal
Od 3 lutego (wernisaż o godzinie 18:00) zapraszamy do oglądania nowej wystawy, na której prezentowane będą prace Tomasza Ciecierskiego, należącego do grona najwybitniejszych współczesnych malarzy polskich. Zaprezentujemy obrazy i kolaże powstałe w 2022 roku, a większość dzieł będzie miała podczas tej ekspozycji swoją premierę.
Tomasz Ciecierski, fot. Bartosz Górka
W wybranych do pokazu w Galerii Foksal dwóch malarskich tryptykach autor umieszcza w środkowym, wąskim, wertykalnym pasie - fotografie, (w jednym widokówki, a w drugim kolażowe zestawienia fragmentów architektury wewnętrznej i zewnętrznej) flankowane zamalowanymi płótnami. W charakterystycznym dla siebie stylu Ciecierski tworzy wielokadrowe obrazy, pozbawione jednej dominanty, używając do ich kreacji, na równych prawach zarówno fotografii, jak i czysto malarskich środków.
O artyście:
Tomasz Ciecierski ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie wykładał potem w latach 1972-85. Jest laureatem nagrody im. Jana Cybisa za dorobek twórczy. Jego prace były wielokrotnie wystawiane na wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. Muzeum Narodowe Poznań (2007), Platan Galeria Lengyel Intezet, Budapeszt (2001), Galeria Zachęta (1994), Galerie des Arenes, Carre d'Art, Musee d'Art Contemporain, Nimes (1991), Exhibit Hall, Chicago (2001), 19. Bienal Internacional de Arte, Sao Paulo (1987).
Prace Sabiny Twardowskiej i Pawła Łyjaka w Galerii Elektor
Wystawa MODULAR to prezentacja prac dwójki artystów Sabiny Twardowskiej i Pawła Łyjaka, bacznych obserwatorów otaczającej rzeczywistości.
Oboje mają swoje znaki - moduły architektoniczne do których często wracają w twórczości. Paweł Łyjak powraca do modułu „domu z dzieciństwa”, Sabina Twardowska tworzy swój „blok jako-taki”, który od czasów studiów eksploruje, budując miasta, snując opowieści o miastach, dodając do obrazów, ilustracji, grafik teksty stwarzając tym samym modułowe blokowiska z zaskakującymi, dowcipnymi historiami
Paweł Łyjak Doktor sztuki, grafik, malarz, autor obiektów i instalacji. Studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie ukończył w 2008 roku. Tytuł doktorski obronił w roku 2019 na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach w Instytucie Sztuk Pięknych.Koordynator wielu wydarzeń kulturalnych: 2012-13 współtworzył artystyczną przestrzeń laboratoryjną Dzika6na79, w 2014 brał udział w tworzeniu się przestrzeni artystycznej Neurony Lustrzane, obecnie współpracuje ze Stowarzyszeniem Artystycznym Front Sztuki i Kamienicą Artystyczną Ta3 na warszawskiej Ochocie. Wykładowca akademicki. Pracuje jako adiunkt na kierunku Grafika Społecznej Akademii Nauk, gdzie prowadzi pracownię Grafiki warsztatowej i Pracownię dyplomową.Jego prace prezentowane były na wielu wystawach krajowych i zagranicznych, m.in: IMPRINT‘2011 Międzynarodowe Triennale Sztuk Graficznych im. Tadeusza Kulisiewicza, Arkady Kubickiego, Zamek Królewski w Warszawie (2011), Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej, Kraków (2012), Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych-Galeria Centrum, Oblicza Wolności/Grafika polska XX i XXI wieku, Kraków (2014), Now Art, Studio KZMRZ i kamienica Lichtsona, Kazimierz Dolny (2018), Body Language, Berlin Blue art, Berlin (2017), Zakłócenia/Umwelt, Centrum Sztuki Współczesnej „Solvay” Kraków (2018), Nagroda w konkursie Konstelacje-poza horyzont 2020 Toruń (2020).
Sabina Twardowska Doktor sztuki, artystka wizualna zajmująca się malarstwem, rysunkiem i projektowaniem graficznym – w tym głównie tworzeniem ilustracji, plakatów i koncepcji murali. Jej sztuka powstaje w oparciu o szeroko pojętą popkulturę. Czerpie inspiracje z polityki, telewizji, filmu, komiksu, ulicy i literatury. Często sięga po typografię i cytaty. Od 10 lat współtworzy warszawskie stowarzyszenie artystyczne Front Sztuki. W latach 2005-2008 współtworzyła środowisko artystyczne w pracowniach malarskich w praskiej Fabryce PZO.Uzyskała doktorat z malarstwa w w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach w 2018 r.Prowadzi zajęcia w Polsko Japońskiej Akademii Technik Komputerowych oraz w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie na kierunku Grafika, gdzie prowadzi autorską Pracownie Ilustracji, Grafiki Wydawniczej, Plakatu i dyplomującą Pracownię Grafiki Cyfrowej i Wydawniczej.Jest autorką projektów murali m.in. „Kobiety Wolności” (wspólnie z Anną Eichler) zrealizowanego w ramach akcji organizowanej przez Wysokie Obcasy „Kobiety na mury”, upamiętniającego 5 milionów kobiet związanych z ruchem Solidarność czy „Ochota na życie” na warszawskiej Ochocie. Jej prace pokazywane były na wielu wystawach indywidualnych, m.in. w BWA Galeria Sanocka (2021), BWA Kielce (2019), Galerii Łaźnia w Radomiu (2017) oraz zbiorowych m.in. w Academy of Music, Dance and Fine Arts w Plovdiv w Bułgarii (2022), Muzeum Powstania Warszawskiego (2020), Galerii Łazienkowskiej (2019), Fundacji Magazyn Kultury (2017).
O pozostałych wystawach dostępnych w galeriach Mazowieckiego Instytutu Kultury przeczytać można tutaj: