7 marca o 19.00 w Mazowieckim Instytucie Kultury odbędzie się doroczny wieczór poświęcony wybitnemu czeskiemu twórcy – Bohumilowi Hrabalowi, zorganizowany w 55. rocznicę jedynego w Polsce spotkania autorskiego pisarza. W tym roku głównym gościem wydarzenia będzie Jaroslav Rudiš – czeski prozaik, dramatopisarz i scenarzysta, kultowy autor młodego pokolenia, którego najnowsza książka „Ostatnia podróż Winterberga” była finalistką Nagrody Literackiej Angelus 2022.
7 marca 1968 roku doszło do jedynego w Polsce spotkania autorskiego Bohumila Hrabala. Wydarzenie odbyło się w budynku przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie, tym samym, w którym dzisiaj mieści się Mazowiecki Instytut Kultury. Po spotkaniu wyświetlono film Pociągi pod specjalnym nadzorem – nakręcony na podstawie opowiadania Bohumila Hrabala. W miesiąc później ten obraz zdobył Nagrodę Oscara.
Klimat tamtego spotkania oraz postać i utwory czeskiego pisarza przypominamy już od kilku lat co roku w marcu, zapraszając tłumaczy i znawców literatury polskiej i czeskiej, pisarzy, artystów, twórców filmowych i teatralnych. W tym roku przygotowaliśmy performance literacko-muzyczny „Czeska lokomotywa" z tekstami Jaroslava Rudiša i Bohumila Hrabala, w którym wystąpią aktorzy: Włodzimierz Press i Wojciech Zieliński. Autorem scenariusza, reżyserii i muzyki jest związany z Teatrem Polskiego Radia Piotr Skotnicki. W drugiej części wieczoru odbędzie się spotkanie z Jaroslavem Rudišem i Aleksandrem Kaczorowskim – pisarzem, tłumaczem czeskiej literatury i biografistą Hrabala. Rozmowę poprowadzi redaktor, krytyk teatralny i filmowy – Tomasz Domagała (RMF Classic).
Jaroslav Rudiš (ur. 1972 w Turnovie)
Czeski prozaik, dramatopisarz i scenarzysta. Debiutował w 2002 powieścią „Niebo pod Berlinem” (wyd. pol. 2007), za którą otrzymał Nagrodę Jiřego Ortena. Kolejne książki – „Grandhotel” (wyd. pol. 2011), „Koniec punku w Helsinkach” (wyd. pol. 2013), „Cisza w Pradze” (wyd. pol. 2014), „Aleja Narodowa” (wyd. pol. 2016) i „Czeski Raj” (wyd. pol. 2020) –przyniosły autorowi wiele nagród literackich, w tym prestiżową Preis der Literaturhäuser (2018) czy Chamisso-Preis/Hellerau (2020). Sukcesem okazała się również opublikowana we współpracy z grafikiem Jaromírem 99 trzytomowa powieść graficzna „Alois Nebel” (wyd. pol. 2007–2008), na podstawie której powstał film animowany w reżyserii Tomáša Luňáka wyróżniony Europejską Nagrodą Filmową w 2012 r. Za „Ostatnią podróż Winterberga”, pierwszą powieść Jaroslava Rudiša napisaną w języku niemieckim otrzymał Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej (Nagroda Czytelników Angelus 2022). Poza twórczością literacką autor zajmuje się muzyką – śpiewa w zespole Kafka Band.
Jaroslav Rudiš, fot. Peter von Felbert
Partnerami wydarzenia są Czeskie Centrum Warszawa i Wydawnictwo Książkowe Klimaty. Patronem honorowym jest Ambasada Republiki Czeskiej.
Bilety: 20 zł, dostępne w kasie MIK i na mik.waw.pl
Wydarzenie z tłumaczeniem PJM i pętlą indukcyjną