Do obejrzenia cztery wystawy, w tym jedna premiera. W Galerii Test Marcin Berdyszak snuje refleksje o wojnie, która toczy się za wschodnią granicą.
Nowa wystawa w Galerii Test
Od 8 marca (wernisaż 7 marca o godzinie 18:00) zapraszamy do oglądania nowej wystawy, na której prezentowane będą prace Marcina Berdyszaka, artysty związanego z poznańskim Uniwersytetem Artystycznym.
rysunek z cyklu Angor animi, 2023. Fot. Marcin Berdyszak
W CIENIU MARSA - tak Artysta zatytułował wystawę swoich prac w Galerii Test. Mars, czyli bóg wojny. Już sam tytuł ekspozycji, ale także charakter instalacji oraz rysunków z cyklu Angor animi, sugeruje nam związek z aktualnymi wydarzeniami, z wojną w Ukrainie.
Berdyszak bada tematykę lęku osadzonego w rozmaitych kulturowych, społecznych oraz cywilizacyjnych aspektach. Artysta uwzględnia przy tym ogólny, ponadjednostkowy wymiar trawiącego nowoczesność niepokoju, ale i własną, subiektywną perspektywę.
Katarzyna Zahorska, z katalogu „Angor Animi”, Galeria Miejska we Wrocławiu, Wrocław 2022
O artyście:
MARCIN BERDYSZAK, urodzony w Poznaniu w 1964 roku. Dyplom z malarstwa w Pracowni prof. Włodzimierza Dudkowiaka oraz z rzeźby w Pracowni prof. Macieja Szańkowskiego w PWSSP w Poznaniu w 1988 roku. Od 1989 roku związany z Akademią Sztuk Pięknych (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu. Pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego i prowadzi Pracownię Działań Przestrzennych na Wydziale Rzeźby. W latach 1999–2002 prodziekan Wydziału Edukacji Artystycznej w ASP w Poznaniu, w latach 2002–2008 – prorektor ds. studenckich i współpracy z zagranicą. Rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w latach 2008–2016. Członek Stowarzyszenia Artystyczno-Edukacyjnego „Magazyn”, którego jest współzałożycielem wraz z Tadeuszem Wieczorkiem, Piotrem Pawlakiem i Wojciechem Nowakiem.Zajmuje się instalacją, obiektem, rysunkiem i malarstwem. Autor wielu wystaw indywidualnych i uczestnik wystaw zbiorowych w Polsce i poza jej granicami, m.in. w Niemczech, Słowacji, Czechach, Bośni i Hercegowinie, Rosji, Ukrainie, Finlandii, Austrii, Szwecji, Japonii, Meksyku, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Hiszpanii, Bułgarii, Izraelu, USA, na Węgrzech i na Litwie. Brał udział w licznych spotkaniach i konferencjach dotyczących edukacji artystycznej. Zrealizował kilkadziesiąt warsztatów autorskich krajowych i zagranicznych.Prace artysty znajdują się w licznych kolekcjach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą. Ostatnio prace Artysty można było obejrzeć na zbiorowej wystawie Polityka w sztuce w krakowskim MOCAKU oraz na indywidualnej wystawie Idee i ideologie w Galerii Zahorskiej im. Jana Mudrocha w Senicy na Słowacji, a od 24 lutego są prezentowane na wystawie Feedback w BWA Ostrowiec Świętokrzyski.
Prace Arkadiusza Ruchomskiego w Galerii XX1 do 17 marca
ZAWSZE WYCHODZĄ OD OKRĘGU to wystawa prac, obiektów czerpiących z symboliki księżyca, koła, dalekowschodniej sztuki malarstwa zen i malowanych tuszem okręgów enso.
Wraz z pracami przedstawiającymi koło jednoznacznie, na wystawie pojawią się obiekty zakłócające kształt koła, ich punktem wyjścia jest okrąg bądź jego skrawki, a obiekt rozrasta się w kierunku form organicznych.
Arkadiusz Ruchomski, bez tytułu (z cyklu Enso), 2022
Arkadiusz Ruchomski urodził się w 1978 roku w Janowcu Wielkopolskim. W latach 2001 -2007 studiował w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Zielonogórskiego na wydziale malarstwa. Dyplom obronił w pracowni malarstwa prof.zw. Stanisława Kortyki. Od 2008 pracuje na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Rysunku i Malarstwa dla I i II roku studiów. W 2005 roku zdobył Grand Prix w konkursie „Obraz Roku 2004”. Uczestniczył także w Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego w BWA w Rzeszowie, Triennale Malarstwa w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie w 2007 roku, oraz w Międzynarodowym Biennale Malarstwa i Tkaniny w Gdyni w 2011 roku. W 2013 roku zdobył III miejsce w Międzynarodowym konkursie, „Pejzaż Współczesny” w Częstochowie. W latach 2005-2015 brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. 2020 brał udział w Międzynarodowym Salonie Wschodnim w Lublinie.
O pozostałych wystawach dostępnych w galeriach Mazowieckiego Instytutu Kultury przeczytać można tutaj: