Mazowiecka Szkoła Opowiadaczy to działania edukacyjne i artystyczne, które tworzymy w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie sztuką opowiadania (ang. storytelling) w pracy edukatorów, nauczycieli, instruktorów, wychowawców, społeczników, a także lokalnych liderów kultury. Nabór do projektu potrwa do 14 kwietnia.
NIGUNY (NIE)PAMIĘCI to nasz pomysł na wspólne zgłębianie historii i dziedzictwa lokalnego wokół współistnienia Polaków i Żydów, ich przenikających się opowieści, współpamięci.
Zapraszamy do projektu lokalnych animatorów i animatorki kultury, pracowników i pracowniczki instytucji kultury i placówek edukacyjnych. Warunkiem udziału w projekcie jest współpraca z młodzieżą szkolną, do której docelowo adresujemy naszą propozycję warsztatową. Będziemy pracować z opowieściami chasydzkimi, a także z lokalnymi świadectwami historii mówionej i pisanej. Przygotowane z uczestnikami i uczestniczkami warsztatów wydarzenie narracyjne umiejscowimy w tkance danego miasta/miasteczka/wsi. Do projektu w charakterze tutorów zaprosimy opowiadaczy/opowiadaczki historii oraz wybitnych edukatorów i edukatorki, którzy pracują z dziedzictwem i historią Żydów polskich.
Nigun (z hebrajskiego nucona melodia, l. mn. nigunim) to specyficzny typ żydowskiego śpiewu grupowego bez słów. Źródłowo niguny wiążą się z tradycją zakazującą używania mowy podczas posiłku szabatowego między rytualnym umyciem rąk a zjedzeniem chałki, co jednak nie zwalniało świętujących z obowiązku wyrażania radości. Ten motyw radości bez słów został podjęty i mocno rozwinięty w kulturze chasydzkiej, tak ważnej niegdyś dla tożsamości wspólnot lokalnych w województwie mazowieckim. Co po nich zostało? Jak obecna jest pamięć i niepamięć kultury chasydzkiej wśród współczesnych mieszkańców i mieszkanek dawnych mazowieckich sztetli? Czy jest to dziedzictwo, do którego z chęcią i spontanicznie się odwołujemy w pracy lokalnych animatorów i animatorek kultury, czy wybieramy raczej przemilczenie płynące z bezradności, niemożności znalezienia dobrego, włączającego języka/języków polsko-żydowskiej współpamięci?
Aby wziąć udział w MSO 2023, należy zapoznać się z regulaminem i uzupełnić oraz przesłać formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej http://www.mazowieckieobserwatorium.pl/mso-zapisy.html
Spośród zgłoszeń wybierzemy 3 oferty. Będziemy pracować w każdym miejscu z jedną, zrekrutowaną w ramach projektu, grupą młodzieży. Przewidujemy 3 wspólne zjazdy w Warszawie – w Muzeum Historii Żydów Polskich, JCC, Mazowieckim Instytucie Kultury.