Miesiąc rozpoczynamy Festiwalem Sztuk Wizualnych Relacje w Galerii XX1. Zapraszamy również na wystawę tkanin, prezentację prac fotograficznych i GIFów.
Galeria Elektor
Wystawa Zbigniewa Sikory zatytułowana „Kont(r)aminacja” to prezentacja prac poświęconych miastu, elektronice i nowym technologiom. Już tytuł wystawy sugeruje, że w obrazach mamy do czynienia z całością powstałą z połączenia składowych różnego pochodzenia, z dopełniającymi się, a jednocześnie w pewien sposób przeciwstawnymi elementami. Ten dualizm widoczny jest na wielu płaszczyznach prac. Mamy tu między innymi fragmenty Radomia i Warszawy, a więc miejsca związane z dzieciństwem i życiem dorosłym artysty, skalę mikro i makro w postaci wielkości miast, ale też zestawienia tkanki miejskiej, map z układami scalonymi, statykę w obrazie oraz ruch w NFT, połączenie tradycyjnego malarstwa na płótnie z nowoczesnością.
Wernisaż 20 kwietnia, godz. 19:00
Galeria Foksal
Od 31 marca zapraszamy na wystawę Witka Orskiego "Teraz już nie wiem, co jest piękne". Fotograficzna instalacja Witka Orskiego jest współczesną reinterpretacją słynnej ryciny Melancholia I Albrechta Dürera (1514), jednego z najbardziej tajemniczych, i jednocześnie najczęściej opisywanych i interpretowanych, dzieł sztuki w historii. Witek Orski, odnosząc się wprost do ikonicznego przedstawienia pojęcia melancholii, „rozbija” rycinę Dürera na części i poddaje interpretacji jej wybrane, naładowane symboliką fragmenty, utrwalając je w radykalnie współczesnych kompozycjach uchwyconych medium fotograficznym. Zdjęcia są próbą odnalezienia w dzisiejszym świecie odpowiedników gestów i symboli zaszyfrowanych w dziele Dürera.
Wystawa potrwa do 13 maja.
Galeria TEST
19 zapraszamy na wernisaż wystawy prac absolwentek Pracowni Tkaniny Prof. Doroty Grynczel z warszawskiej ASP. Inspiracją dla stworzenia wystawy zatytułowanej "Kierunki" stała się postać Prof. Doroty Grynczel – mentorki w dziedzinie tkaniny i fascynującej osobowości artystycznej, wnikliwego pedagoga oraz skromnej, empatycznej, silnej kobiety o pięknym wnętrzu.
Justyna Kisielewicz, „La Dolce Vita”, rzeźba tekstylna, fot. Archiwum Artystki
Anna Hlebowicz, „Kompozycja nr 6” (z cyklu „jeans”), gobelin, dżins, jedwab, 180 x 150 cm, 2019, fot. Z Archiwum Artystki
Festiwal Relacje
O tegorocznym festiwalu przeczytać można w poniższej informacji: