Zapraszamy na warsztaty, podczas których spróbujemy zrozumieć i znaleźć akceptację dla zupełnie nowego świata tożsamości młodych ludzi. Gdy przychodzą do naszych instytucji, może pojawić się konsternacja, jak się do nich zwracać, jakim zaimkiem, w jakiej formie. Wygląd młodych ludzi często albo ukrywa ich płeć, albo miesza różne atrybuty. Do tego zdarzają się prośby o używanie imion innych niż w dokumentach. To może prowadzić do niezręcznych pomyłek w rozmowie.
Jak nawiązać kontakt, by nie urazić? Jak rozmawiać, by okazać szacunek? Jaką ofertę przygotować, by młodzi ludzie poczuli się akceptowani i zrozumiani?
UWAGA! Lista osób przyjętych na warsztaty już się wypełniła! Nabór ciągle trwa, ale od 11.04 przyjmujemy osoby tylko na listę rezerwową.
- TERMIN: 23.04.2024 (wtorek), godz. 10.00-17.00
- MIEJSCE: Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12
- Liczba uczestników: maks. 15 osób
- Zapewniamy lunch i serwis kawowy na miejscu.
Kluczem jest właściwy język. To on określa nasze przekonania i nasz stosunek do innych. Może zachęcać lub odpychać. Na warsztacie nauczymy się, jak sobie radzić w nowych, tak innych od tego, co znane czasach, w których młodzi ludzie burzą zastany porządek gramatyczny.
Na zajęciach przyjrzymy się swoim przekonaniom i spróbujemy poszerzyć swoją otwartość na nowe rozwiązania. Zastanowimy się, czy młodzi ludzie udają, żeby szokować, czy naprawdę pojęcie płci i tożsamości płciowej ulega zmianom.
Prowadząca: Aleksandra Rasz – trenerka równościowa i antydyskryminacyjna, edukatorka seksualna, certyfikowana przez Fundację Spunk, specjalizująca się w etapie dojrzewania, pracuje z dziećmi, młodzieżą i ich opiekunami, oraz kadrą pedagogiczną. Fanka języka inkluzywnego, który jest symbolem życzliwości do drugiego człowieka. Ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu „Rozwój psychoseksualny dzieci i młodzieży", kurs edukatorów seksualnych w Instytucie Pozytywnej Seksualności oraz szereg szkoleń i warsztatów prowadzonych przez fundację Ponton, Uniwersytet SWPS, Fundację „Dajemy Dzieciom Siłę", Towarzystwo Suicydalne, Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej i inne. Wierzy, że rozmowa pomaga w każdej sytuacji, a szczególnie jest potrzebna dzisiejszym nastolatkom, które są pokoleniem mierzącym się z nową rzeczywistością, nieznaną ich rodzicom. Ostatnio pogłębia wiedzę o seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną i na ten temat prowadzi zajęcia dla opiekunów oraz kadry ośrodków specjalnych.
Nabór potrwa od 9 do 19 kwietnia 2024 r. Więcej informacji, harmonogram działań, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy: https://www.mazowieckieobserwatorium.pl/bmk/7679-warsztaty-pojedyncze-2.html