Różna wrażliwość, rozmaite techniki, zróżnicowane idiomy artystyczne – od 28 czerwca do 30 lipca w Galerii Elektor, działającej w siedzibie Mazowieckiego Instytutu Kultury, będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. Spectrum. Swoje prace zaprezentują na niej wykładowcy Wydziału Grafiki Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Wernisaż – 27 czerwca o godz. 19:00.
Grupę artystów, prezentujących swoje prace na zbiorowej wystawie pt. Spectrum w Galerii Elektor różni podejście do artystycznego rzemiosła. Każdy twrórca odznacza się swoim niepowtarzalnym artystycznym idiomem. Ich wielość zapewnia jednak wspaniałą estetyczną harmonię. Wspólnym mianownikiem wystawy jest miejsce akademickiej działalności twórców. Krzysztof Ćwiertniewski, Magda Fokt, Patrycja Jakuć, Paweł Łyjak, Maria Piątek, Krystyna Pieńkos, Dominik Robak, Zbigniew Sikora i Sabina Twardowska wykładają na Wydziale Grafiki Społecznej Akademii Nauk w Warszawie.
Wystawie daleko jednak do akademizmu. W prezentowanych dziełach widać świeżość pomysłu i odwagę w sięganiu po estetyczne środki wyrazu. Ich różnorodność jest obietnicą dużego dynamizmu – wystawa, choć ma charakter zbiorowy, nie jest eklektyczną sumą przypadkowych dzieł. Widać w nich wiele wspólnych wątków i myśli przewodnich, które rezonują i dopełniają się wzajemnie. Są niezwykle wyraziste, ale otwarte na interpretację zarówno w indywidualnym, jak i zbiorowym kontekście.
Wernisaż odbędzie się 27 czerwca o godz. 19:00 w siedzibie Mazowieckiego Instytutu Kultury przy ul. Elektoralnej 12. Wystawę będzie można oglądać do 30 lipca.
Krzysztof Ćwiertniewski – artysta, wykładowca akademicki, doktor sztuki. W swojej pracy twórczej zajmuje się grafiką, fotografią, rysunkiem oraz szeroko pojętymi multimediami, które często łączy z tradycyjnymi dziedzinami sztuki eksperymentując i szukając nowych płaszczyzn artystycznej wypowiedzi. Uczestnik ponad pięćdziesięciu wystaw zbiorowych i dziesięciu wystaw indywidualnych. Laureat ponad trzydziestu nagród i wyróżnień na festiwalach i konkursach o randze krajowej i międzynarodowej. Pracę doktorską obronił w 2018 pod kierunkiem prof. Stanisława Wieczorka na Wydziale Grafiki w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W swojej twórczości nawiązuje do tematów barwy, światła i przestrzeni nieustannie zachęcając odbiorców do szukania własnych ścieżek interpretacji.
Magda Fokt – absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie otrzymała dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Rajmunda Ziemskiego. Obecnie studiuje na III roku studiów doktoranckich na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego na kierunku sztuki piękne. Jest prezesem Stowarzyszenia Artystycznego „Front Sztuki” oraz współtworzy Kamienicę Artystyczną TA3. Tworzy w technikach malarstwa olejnego, akrylu, kolażu, reliefu na papierze i płótnie. Eksperymentuje z przekraczaniem granic płótna. Tworzy instalacje i obiekty. Źródłem jej inspiracji jest pejzaż, który stanowi punkt wyjścia do poszukiwań w obrębie abstrakcji.
Patrycja Jakuć – absolwentka wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie oraz Grafiki ASP w Łodzi. Dyplom z wyróżnieniem obroniła w 2011 roku w Katedrze Komunikacji Wizualnej ASP w Krakowie. Jest projektantką grafiki artystycznej oraz użytkowej. Specjalizuje się w grafice reklamowej i wydawniczej, tworzy obrazy klasyczne i cyfrowe, abstrakcyjne plakaty, ale także identyfikacje wizualne, projekty opakowań, projekty monet kolekcjonerskich, oraz grafikę na potrzeby web. Współpracuje m.in z Mennicą Polską, marką Opoczno oraz Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
Paweł Łyjak – grafik, malarz, autor obiektów i instalacji. Absolwent Wydziału Grafiki ASP w Krakowie. W latach 2008-10 pracownik w Katedrze Sztuki na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Laureat Nagrody Imienia Tadeusza Kulisiewicza w 2009 r. W 2010 roku otrzymał od Prezydenta Miasta Białystok stypendium dla Młodych Twórców, zajmujących się działalnością artystyczną. 2010-12 pracownik Akademii Sztuk Pięknych Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. 2012-13 współtworzył artystyczną przestrzeń laboratoryjną Dzika6na79. W 2014 brał udział w tworzeniu się przestrzeni artystycznej Neurony Lustrzane. Od 2015 student studiów doktoranckich na Wydziale Pedagogicznym i Artystycznym w Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jego prace prezentowane były na wielu wystawach krajowych i zagranicznych.
Maria Piątek – Absolwentka ASP w Warszawie (dyplom w pracowni prof. Rajmunda Ziemskiego w 1997r.). Doktorat z malarstwa obroniła na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach pod kierunkiem prof. Urszuli Ślusarczyk. Prowadzi pracownię malarstwa na kierunku Grafika w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie, gdzie pełni obowiązki dziekana WNH. Obecnie wszczęła postępowanie habilitacyjne pracą Mind mapping jako metoda twórcza.
Krystyna Pieńkos – absolwentka Wydziału Rzeźby warszawskiej ASP (studia i dyplom w pracowni prof. Adama Myjaka). Zajmuje się rzeźbą, ceramiką i medalierstwem. W pracy twórczej posługuje się klasycznymi metodami rzeźbiarskimi. Poszukuje również nowych, indywidualnych środków wyrazu. Tworzy prace inspirowane naturą, ekologią, problemami współczesnego świata oraz refleksją nad kondycja ludzką i losem człowieka. Nadając kształt swoim rzeźbiarskim pomysłom, chętnie sięga po ironię, paradoks i żart.
Dominik Robak — jest nagradzanym projektantem i dyrektorem kreatywnym z Warszawy. Łączy design z elementami sztuki, tworząc radykalnie proste rozwiązania. Zajmuje się kreatywną strategią i doradztwem projektowym. Opracowuje wizje i koncepcje dla projektów identyfikacji wizualnych i komunikacji. W przeszłości pracował w agencjach brandingowych w Warszawie i Berlinie. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom obronił w pracowni plakatu prof. Lecha Majewskiego, oraz w pracowni identyfikacji wizualnej prof. Piotra Garlickiego. Członek Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej STGU.
Zbigniew Sikora – absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego. Uczęszczał także do Pracowni Alternatywnego Obrazowania prowadzonej przez prof. Włodzimierza Szymańskiego przy Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii oraz na specjalizację do Pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej kierowanej przez prof. Mirosława Duchowskiego. W roku 2012 ukończył studia podyplomowe Grafiki Komputerowej i Multimedialnej na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Od 2009 r. współtworzy Stowarzyszenie Artystyczne „Front Sztuki” i działa w Kamienicy Artystycznej TA3 na warszawskiej Ochocie. W latach 2013-2014 pełnił funkcję asystenta prof. Mirosława Duchowskiego w Pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz prof. Ewy Latkowskiej-Żychskiej w Pracowni Kompozycji na kierunku Grafiki w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Od roku 2014 prowadzi własną pracownię Malarstwa, Rysunku i Warsztatu 2D. Od roku 2018 jest kierownikiem kierunku Grafika, a od 2019 roku pełni funkcję prodziekana na Wydziale Nauk Humanistycznych w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie.
Sabina Twardowska – absolwentka Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie. Tytułu magistra obroniła pod kierunkiem profesora Krzysztofa Wachowiaka. Pracę magisterską napisała pod opieką profesora Wojciecha Włodarczyka. Za swój dyplom otrzymała wyróżnienie dziekańskie oraz Nagrodę im. Józefa Szajny. Ukończyła podyplomowe studia Grafiki Komputerowej i Multimedialnej na warszawskiej Akademii Pedagogiki Specjalnej. Doktorantka w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Współinicjatorka i członek stowarzyszenia artystycznego Front Sztuki. Współtwórczyni pracowni artystycznych na warszawskiej Pradze (w dawnej fabryce PZO) oraz zespołu pracowni artystycznych w Kamienicy Artystycznej TA3 na warszawskiej Ochocie. Zajmuje się również projektowaniem graficznym i artystyczną ilustracją. Autorka opracowań graficzno-ilustracyjnych kilku książek (m. in. Trójkowych Gawęd Doktora Kruszewicza wydanych nakładem wydawnictwa Multico czy To jest Warszawa wydawnictwa Historytellers.pl). Od 2015 roku pracuje w Społecznej Akademii Nauk, gdzie prowadzi Pracownie Projektowania Graficznego, Ilustracji i Plakatu, a także dyplomową Pracownię Reklamy.
GALERIA ELEKTOR działa pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury | Warszawa, ul. Elektoralna 12 (Mazowiecki Instytut Kultury) | Czynna: pn.-pt., godz. 8:00-17:00; sob., godz. 9:00-15:00, www.galeriaelektor.pl