Saturator Teatralny w Garwolinie to kolejny festiwal na kulturalnej mapie Mazowsza. Między 13 a 15 września Mazowiecki Instytut Kultury, Miasto Garwolin i Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie zapraszają wszystkich miłośników teatralnych wrażeń do udziału w wyjątkowym wydarzeniu artystycznym. W programie m.in. przedstawienia dla dzieci i dorosłych, spektakle teatrów ulicznych z Polski i zagranicy, występy zespołów lokalnych oraz parada teatrów ulicami miasta.
Miasto z wierną publicznością
Garwolin, to miasto wielu teatralnych przedsięwzięć i prężnie działającego niezawodowego ruchu teatralnego. Brak zawodowej sceny w mieście w żaden sposób nie przeszkadza miłośnikom i pasjonatom teatru – biorą sprawy w swoje ręce i sami robią dobry teatr, który spotyka się z dużym uznaniem, zdobywając nagrody na przeglądach, konkursach i festiwalach teatralnych. Mają swoją wierną publiczność lokalną, która z oddaniem śledzi ich rozwój, sukcesy i artystyczne dokonania.
By jeszcze mocniej wspierać i dbać o rozwój tych cennych teatralnych działań Mazowiecki Instytut Kultury wspólnie z władzami Garwolina oraz Centrum Sportu i Kultury organizują w mieście Festiwal Saturator Teatralny. Od 13 do 15 września przestrzenią miasta zawładną teatry, które, sięgając po rozmaite środki wyrazu i tematy, zaproszą do udziału widzów w każdym wieku.
Dla dzieci i dla dorosłych, z Polski i zagranicy
To będzie prawdziwe święto teatru – przestrzeń inspirującej konfrontacji dorobku lokalnych grup teatralnych z zawodowymi zespołami z kraju i zagranicy. Obok skłaniających do refleksji poważnych tematów nie zabraknie również spektakli, które dostarczą widzom mnóstwa śmiechu i doskonałej rozrywki. W programie znajdą się przedstawienia rodzinne, spektakle dla dzieci, duże przedsięwzięcia plenerowe. Niektóre spektakle grana będą w tradycyjnej przestrzeni sceny pudełkowej, ale duża część odbywać się będzie w przestrzeni miejskiej w okolicach pływalni Garwolanka. Festiwal poprzedzą również rozmaite działania towarzyszące, przygotowane dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy m.in. wezmą udział w warsztatach pisania o teatrze czy zajęciach ruchowych, prowadzonych przez zawodowych tancerzy i choreografów.
W programie festiwalu znajdą się zespoły o uznanym dorobku artystycznym, cenione i lubiane na całym świecie, m.in. Teatr Porywacze Ciał, Teatr Akt, Warszawskie Centrum Pantomimy czy Kijowski Teatr Uliczny. Na festiwalu nie może jednak zabraknąć działających w Garwolinie grup artystycznych – Teatru Rękawiczka czy Teatru O!Mamy. Na początku festiwalowych zmagań wszystkie grupy przejdą ulicami miasta w paradzie, angażując mieszkańców i zapraszając ich do udziału.
Saturator daje głęboki oddech
Dlaczego Saturator? Ponieważ istotą procesu saturacji jest nasycanie. I tak jak w medycynie saturacja wspomaga wydolność oddechową pacjenta, tak Saturator Teatralny ma za zadanie wspomaganie lokalnego teatralnego „układu krążenia” – nie tylko wśród działaczy grup teatralnych, ale również mieszkających w Garwolinie miłośników teatru, którzy oddaleni są od głównych ośrodków życia teatralnego. Zadaniem Saturatora jest więc stworzenie nowego miejsca na kulturalnej mapie Polski, służącego upowszechnianiu sztuki teatru. Miejsca twórczych spotkań, wymiany doświadczeń między zawodowymi i niezawodowymi artystami, przestrzeni dobrych teatralnych emocji.
Szczegóły programu dostępne są na stronach www.festiwalsaturator.pl oraz www.mik.waw.pl. Zachęcamy również do śledzenia Saturatora na Facebooku i Instagramie. Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach festiwalu jest bezpłatny.
Organizatorem Festiwalu jest Mazowiecki Instytut Kultury. Współorganizatorzy: Miasto Garwolin i Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.
Festiwal Saturator Teatralny został objęty Honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Burmistrza Miasta Garwolin.
O PROGRAMIE...
Teatr Porywacze Ciał
Cykliści, 13 września (piątek), godz. 19:00
Skwer im. Marszałka J. Piłsudskiego, ul. Sportowa, ul. Olimpijska, ul. Kościuszki, ul. Nadwodna, CSiK
Skwer im. Marszałka J. Piłsudskiego, ul. Sportowa, ul. Olimpijska, ul. Kościuszki, ul. Nadwodna, CSiK
Akcja parady Cykliści Teatru Porywacze Ciał oparta jest na barwnym korowodzie szalonych weselników – niezwykłych rowerzystów z Bractwa Cyklistów. Parada jest wesoła, kolorowa, absurdalna i groteskowa, tętniąca życiem i humorem, głośna (z akcentami pirotechniki), a przede wszystkim interaktywna – wciąga i angażuje napotkaną publiczność, zapewniając świetną zabawę. Więcej o spektaklu.
Teatr Rękawiczka
Czarownice z Salem, 13 września (piątek), godz. 20:00
Sala Centrum Sportu i Kultury, ul. Nadwodna 1
Sala Centrum Sportu i Kultury, ul. Nadwodna 1
Działający w Garwolinie Teatr Rękawiczka, zainspirowany dramatem Arthura Millera, stworzyli dzieło, w którym proces religijny sprzed trzystu lat staje się pretekstem do dyskusji o mechanizmach manipulacji i sprawowania władzy. Zbudowali własną wypowiedź, która wyrasta z ich bystrej obserwacji świata i jest na ten świat reakcją – pełną pasji i zaangażowania. Więcej o spektaklu.
Teatr Akt
Ja gore, 13 września (piątek), godz. 21:00
Duży parking przy Garwolance, ul. Olimpijska
Duży parking przy Garwolance, ul. Olimpijska
Główną inspiracją widowiska pt. Ja gore jest żywioł ognia. Pierwotna tajemnicza energia ognia jest kołem napędowym spektaklu. Z jednej strony „rozpala” swych animatorów, z drugiej sama staje się plastyczną materią, tworzącą różnorodne przestrzenne obrazy. Ekspresyjny taniec, popisy akrobatyczne, muzyka oraz magia ognia łączą się w jedno, tworzą niezwykle plastyczny, czasem sentymentalny obraz. Więcej o spektaklu.
Fundacja Sztuka Ciała
Ważne sprawy, 13 września (piątek), godz. 10:00
14 września (sobota), godz. 12:00
Park przy Garwolance, ul. Olimpijska
14 września (sobota), godz. 12:00
Park przy Garwolance, ul. Olimpijska
Czwórka rodzeństwa zostaje sama w domu. Rodzice wychodząc zostawiają dzieciom jasne wskazówki czym mają się pod ich nieobecność zająć. Jakimi ważnymi sprawami zajmą się w tym czasie dzieci? Czy wreszcie będą mogły łowić ryby w salonie, wyruszyć w rejs statkiem pirackim, poskromić lwa, a nawet latać samolotem? Więcej o spektaklu.
Walny-Teatr
Cudowni mężczyźni z korbką, 14 września (sobota), godz. 13:00 i 18:00
15 września (niedziela), godz. 17:30 i 18:30
Park przy Garwolance, ul. Olimpijska
15 września (niedziela), godz. 17:30 i 18:30
Park przy Garwolance, ul. Olimpijska
Spektakl nawiązuje do tytułu filmu Jiříego Menzla o początkach objazdowej kinematografii. Nawiązanie jest świadome, ponieważ twórca spektaklu – Adam Walny – wykorzystuje w spektaklu autorską technikę kina manualnego, a prezentacja ma miejsce w przyczepie przerobionej na salkę teatralną. Więcej o spektaklu.
Teatr Rękawiczka
W pewnym miasteczku, 14 września (sobota), godz. 17:00
Park przy Garwolance, ul. Olimpijska
Park przy Garwolance, ul. Olimpijska
Pewnego dnia spokój mieszkańców zwykłego szarego miasta burzy pojawienie się dziwnych wędrowców, ciągnących ze sobą wózek pełen kwiatów. Okazuje się, że kwiaty te mają niezwykłą moc. Ich zapach budzi ukryte pragnienia, zapomniane dawno marzenia i namiętności. Kolorowi przybysze demaskują porządnych obywateli miasteczka, śmieją się z ich powagi i za nic mają ustalony porządek. Więcej o spektaklu.
Fundacja Artystyczna Perform
EXIT, 14 września (sobota), godz. 19:00
Park przy Garwolance, ul. Olimpijska
Park przy Garwolance, ul. Olimpijska
EXIT to wyjście, odejście, zmiana. Nie jest ważne, dokąd te drzwi prowadzą. Ważne, że trzeba przez nie przejść. Patrzenie ku nowemu z powolnym pozostawianiem starego za sobą. Czasami to wyjście jest bolesne, traumatyczne i smutne, a czasami kojące i uwalniające. Więcej o spektaklu.
Teatr Snów
Pokój, 14 września (sobota), godz. 20:00
Park przy Garwolance, ul. Olimpijska
Park przy Garwolance, ul. Olimpijska
Samotny mieszkaniec niezwykłego pokoju usytuowanego na pograniczu marzenia i rzeczywistości czeka, śni, wspomina. Jego przestrzeń przyciąga uwagę. Dla nas jest miejscem gry, zabawy. Świat, który otacza bohatera jest karłowaty, chociaż licznie zaludniony. Nawet zazdrości czasem żyjącym tam postaciom. W normalnym pokoju nie potrafiłby jednak zamieszkać i żyć szczęśliwie. Więcej o spektaklu.
Warszawskie Centrum Pantomimy Street
Adam et Eva. In vivo, 14 września (sobota), godz. 21:00
Duży parking przy Garwolance, ul. Olimpijska
Duży parking przy Garwolance, ul. Olimpijska
Adam et Eva. In vivo to próba zmierzenia się z wyobrażeniami na temat pierwszych ludzi na ziemi, wyborów przed którymi być może musieli stanąć i możliwych konsekwencji ich działań. To wspólna podróż po obszarach przypowieści sprzed tysięcy lat, zaskakująco dziś aktualnych, ukazanych przez pryzmat człowieka współczesnego. Więcej o spektaklu.
Teatr Mała Rękawiczka
Tu nie ma miejsca na Pana Szekspira, 15 września (niedziela), godz. 16:00
Sala Centrum Sportu i Kultury, ul. Nadwodna 1
Sala Centrum Sportu i Kultury, ul. Nadwodna 1
To opowieść o świecie, do którego Pan Szekspir zupełnie nie pasuje. Wszelkie wartości zdewaluowały się. Liczą się tanie sensacje, a autorytety moralne zostały zastąpione przez celebrytów. Nie ma tu miejsca na miłość, śmierć i wielkie namiętności. Nikt nie rozumie Szekspira, ale może go wykorzystać do własnych celów, aby zdobyć sukces, zyskać sławę i stać się gwiazdą. Więcej o spektaklu.
Teatr pod Orzełkiem
Czarne i Białe, 15 września (sobota), godz. 17:00
Park przy Garwolance, ul. Olimpijska
Park przy Garwolance, ul. Olimpijska
Poetycki spektakl dla dzieci utrzymany w stylu Kabaretu Starszych Panów. Poeta Pan Czarny i Malarka Pani Biała tworzą książkę o czarno-białym miasteczku. Poznają perypetie mieszkańców miasteczka, bawiąc się klasyką poezji dziecięcej. Atrakcją spektaklu są płaskie lalki przypominające figury wycięte z kart książki. Więcej o spektaklu.
Ostrołęcka Scena Autorska
Alicja w Krainie Czarów (PREMIERA)
15 września (niedziela), godz. 18:00
Parking przy Garwolance, ul. Olimpijska
Parking przy Garwolance, ul. Olimpijska
Przygody Alicji są dość abstrakcyjne i nierealne, momentami balansują na krawędzi absurdu tak, że trudno je uchwycić, a jeszcze trudniej przełożyć na racjonalny język. Spektakl jest zaproszeniem do wspólnego odkrywania świata wyobrażeń i wspólnego tworzenia owej niezwykłej krainy niesamowitych przygód. Więcej o spektaklu.
Teatr O!Mamy
Pozytywka, 15 września (niedziela), godz. 19:00
Sala Centrum Sportu i Kultury, ul. Nadwodna 1
Sala Centrum Sportu i Kultury, ul. Nadwodna 1
Opowieść o poszukiwaniu siebie, szczęścia i wolności. Główna bohaterka wędruje przez życie, próbując odnaleźć się w różnych rolach, narzucanych jej przez społeczeństwo. W dzieciństwie zostaje wtłoczona w system, który wytacza kierunek jej życiu. Rzeczywistość zamienia się w koszmar. Więcej o spektaklu.
Teatr A
Exultet, 15 września (sobota), godz. 20:00
Park przy Garwolance, ul. Olimpijska
Park przy Garwolance, ul. Olimpijska
Obrzędowe widowisko, rozgrywające się na pograniczu teatru i ekstatycznego misterium. Spektakularne piękno dwóch pierwotnych żywiołów – ognia i wody – to estetyczny obszar, w jakim rozgrywa się Exultet. Spektakl inspirowany jest tzw. rytami przejścia – obecnymi w kulturach różnych ludów ceremoniami inicjacji, umierania i rodzenia się na nowo, zmiany statusu społecznego i religijnego jednostki. Więcej o spektaklu.
Kijowski Teatr Uliczny „Highlights” & Teatr Lvivki
Przystanek Klaunada, 15 września (sobota)
Duży parking przy Garwolance, ul. Olimpijska
Duży parking przy Garwolance, ul. Olimpijska
Plenerowy spektakl łączący świat teatru i cyrkowego show. Jest pełen magii, cyrkowych sztuczek, ekwilibrystycznych popisów, a także akrobatyki i gimnastyki artystycznej czy tańców na szczudłach. Artyści zachwycają swoimi umiejętnościami, bawią publiczność i wchodzą z nią w interakcję. Więcej o spektaklu.