W ujęciu Alejandro Jodorowsky'ego – chilijskiego reżysera filmowego i teatralnego – akty psychomagiczne to wymykające się logice działania, które mogą mieć terapeutyczny wpływ na jednostki, a nawet całe społeczności. Czy zdołamy pokojowo upaść mury i uleczymy świat? Spektakl pt. "Jak upadać mury. Instrukcja" w reżyserii Michała Kurowskiego to kolejna propozycja Mazowieckiego Instytutu Kultury w ramach cyklu Nowe Formy Teatru. Pokaz – 21 marca o godz. 19:00.
31 grudnia 2000 roku Aleksander Grygorew wyruszył w pieszą podróż po ziemi. Chciał zebrać po kamieniu z każdego muru, który dzieli narody, a potem zamierzał odprawić akt, który zburzy je wszystkie. Odwiedził ponad czterdzieści państw – od dalekiej Azji, przez Afrykę i Europę, aż po Amerykę. Przez wiele miesięcy konstruował scenariusz działania, które sprawi, że mury upadną. Dopiero niedługo przed śmiercią zrozumiał, że nie zdobył najważniejszego kamienia: kamienia z muru berlińskiego. Jedynego muru w historii, który upadł w sposób pokojowy. Gdy pojął swój błąd i naniósł ostatnie poprawki na scenariusz działania, zmarł – stało się bowiem dla niego jasne, że jego wieloletni wysiłek był na nic i nie zdąży już dokończyć dzieła swojego życia.
Na szczęście pozostawił po sobie zapis aktu, który zamierzał odprawić wspólnie z trzema uczniami, żyjącymi na dalekiej Syberii. Oni nigdy tego zapisu nie ujrzeli. Nam jednak udało się do niego dotrzeć (został przetłumaczony na angielski, a następnie opublikowany w formie książkowej i wydany w wielu krajach) i po wielokrotnym przestudiowaniu podejmiemy wyzwanie, które pozostawił po sobie szaman jakucki.
Działanie odbędzie się w przestrzeni byłej kaplicy szpitala św. Ducha (siedzibie Mazowieckiego Instytutu Kultury przy ul. Elektoralnej 12 w warszawie) dokładnie 30 lat, 5 miesięcy i 12 dni od daty upadku muru berlińskiego.
Reżyseria, dramaturgia: Michał Kurkowski
Współpraca dramaturgiczna: Magda Kupryjanowicz
Wideo: Ambroży Dańko, Magda Kupryjanowicz
Obsada: Anna Kłos, Weronika Łukaszewska, Aleksandra Matlingiewicz, Jacek Labijak
Współpraca dramaturgiczna: Magda Kupryjanowicz
Wideo: Ambroży Dańko, Magda Kupryjanowicz
Obsada: Anna Kłos, Weronika Łukaszewska, Aleksandra Matlingiewicz, Jacek Labijak