Wieczór literacko-filmowy z udziałem aktora Wojciecha Pszoniaka i pisarza Janusza Andermana z okazji 52. rocznicy spotkania Bohumila Hrabala z polską publicznością w roku 1968 otworzy tegoroczną edycję Polsko-czeskiej wiosny literatury. Hrabal na Elektoralnej/ 52 lata później już 7 marca o godz. 19:00 w Mazowieckim Instytucie Kultury.
Wiosną 1968 Hrabal nie był w Polsce autorem całkiem nieznanym. Rok wcześniej ukazały się „Lekcje tańca dla starszych i zaawansowanych” w przekładzie Andrzeja Czcibora-Piotrowskiego (a także, w tym samym tomie, minipowieść „Bambini di Praga” 1947). Książka zebrała dobre recenzje, lecz mimo to na spotkanie z pisarzem i pokaz nominowanych do Oscara „Pociągów pod specjalnym nadzorem” w Domu Kultury przy ul. Elektoralnej 12 na warszawskim śródmieściu przybyli głównie studenci warszawskiej slawistyki, między innymi Joanna Goszczyńska i Andrzej Gordziejewski, oraz członkowie inaugurującego swoją działalność Dyskusyjnego Klubu Filmowego. […] Joanna Goszczyńska, obecnie profesor slawistyki, poprosiła Hrabala o dedykację na egzemplarzu „Lekcji tańca dla starszych i zaawansowanych”. Pisarz własnoręcznie dopisał datę 7 marca 1968 r.
O spotkaniu autorskim z Bohumilem Hrabalem w marcu 1968 roku na Elektoralnej 12, dowiedziałam się z książki Aleksandra Kaczorowskiego, która ukazała się w 2016 roku. W tym czasie od niedawna pracowałam już w Mazowieckim Instytucie Kultury. Informacja ta wydała mi się bardzo ciekawa i warta przypomnienia – chodziło o jedyne spotkanie autorskie Hrabala w Polsce, do tego w tak szczególnym i trudnym dla Polski i Czechosłowacji czasie. To był impuls do zorganizowania – dokładnie 49 lat później, 7 marca 2017 roku, wieczoru z twórczością Hrabala, na który zaprosiłam m.in. autora książki i nielicznych uczestników spotkania z 1968 roku. Ten wieczór stał się też początkiem bardzo udanej i inspirującej współpracy Mazowieckiego Instytutu Kultury i Czeskiego Centrum, a ostatecznie całego cyklu wydarzeń promujących polską i czeską kulturę. Tak właśnie, podczas pierwszego spotkania poświęconego Hrabalowi, narodził się pomysł Polsko-czeskiej wiosny literatury.
– mówi Elżbieta Szymańska, pomysłodawczyni i kuratorka cyklu Polsko-czeska wiosna literatury.
Wypowiedź Elżbiety Szymańskiej o spotkaniu "Hrabal na Elektroalnej / 52 lata później"
(Plik dźwiękowy do pobrania na dole strony)