Galeria Test kontynuuje swój internetowy projekt Portret Artysty. Bohaterką kolejnego, ósmego wywiadu, jest Joanna Gołaszewska – malarka związana z warszawską Akademią Sztuk Pięknych. Już 28 kwietnia artystka zaprosi nas do swojej przestrzeni twórczej: "moje rozważania malarskie, preteksty malarskie krążą wokół kilku tematów: pejzaż, martwa natura, postaci, głowy, twarze, wizerunki. Portretuję najzwyczajniejsze rzeczy, które mnie otaczają"- mówi o sobie artystka.
Dla Joanny Gołaszewskiej tworzenie obrazów jest czynnością bardzo intymną, czasem niezrozumiałą, często wymykającą się jakimkolwiek zaszufladkowaniom, próbom opisu. 28 kwietnia o godzinie 19:00 zapraszamy na stronę galerii Test w podróż do twórczego świata artystki, w którym widać fascynację naturą, przyrodą, jej ogromem, do świata emanującego spokojem i refleksyjną melancholią.
Joanna Gołaszewska od wielu lat jest pracownikiem naukowym i dydaktycznym warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa. Związana jest z tym wydziałem od czasu studiów i dyplomu z wyróżnieniem uzyskanego w pracowni malarstwa prof. Jacka Sienickiego, prowadzi pracownię Rysunku dla I roku studentów. Tworzy w dziedzinie malarstwa, rysunku i tkaniny.
"Malarstwo dla mnie jest wyjątkowe bo stało się moim językiem, moją formą, możliwością wypowiedzi. Ale równie ważna jest dla mnie muzyka, która jest dla mnie osiągalna tylko na poziomie odbioru, odczuwania. Zresztą te dwie dziedziny bardzo są sobie bliskie. (…)Początkiem obrazu jest zobaczenie, zdziwienie, zainteresowanie fragmentem rzeczywistości. Trzeba uważnie patrzeć aby dostrzec ten fragment i wtedy zaczyna się proces tworzenia.(…) Bardzo istotne jest dla mnie miejsce, w którym tworzę. Potrzebuję ciszy, spokoju, ładu do malowania. Taką sprzyjającą przestrzeń odnalazłam kilka lat temu na Warmii. To bardzo naturalne miejsce, zwyczajne ale równocześnie mające dla mnie ogromny potencjał malarski. O każdej porze roku ten krajobraz jest godny malowania. Mam tu i moje ulubione szarości, rozległe pola zasnute mgłą, mam i wyraziste, mocne zielenie, wszelkie odcienie żółci – pola pszenicy, żyta, rzepaku. Ten jak najbardziej rzeczywisty krajobraz układa się, wymusza rozwiązania niemal abstrakcyjne. Poziome pasy ziemi, nieba, kolejne warstwy pól ciągnące się po horyzont, tworzą gotowe kompozycje.
Podsumowując – moja przestrzeń, w której się obracam, moje miejsce bardzo mnie inspiruje, wpływa na moją twórczość, porządkuje myśli. Natomiast ten moment, w którym żyjemy, wszystkie wydarzenia polityczne, społeczne, sytuacja związana z pandemią, niezliczona ilość faktów, którymi jesteśmy codziennie atakowani, choć tak rzutujące na nasze, moje życie nie znajdują takiego oczywistego, bezpośredniego zapisu w moich obrazach. Na pewno mogę mówić o pewnym klimacie, doborze tematów, o zapisie pewnych emocji związanych z tym dziwnym czasem, który obecnie przeżywamy ale moje płótna traktuję jako rodzaj ucieczki przed tym dziwnym czasem, dziwnym światem."
Odcinki cyklu Portret Artysty dostępne są na www.galeriatest.pl oraz na kanale You Tube Mazowieckiego Instytutu Kultury.