W spektaklu jednostkowa opowieść spotyka się ze społecznym doświadczeniem, gdzie intymne przeżycie zyskuje ukojenie w zbiorowej potrzebie wspólnoty, gdzie teatr i pieśń stają się przestrzenią komunikacji.
ORFEO'70 | SZTUKA NOWA X MIK
bilety 30/40 zł
Poznasz dwie historie
Pierwsza z nich, poświęcona postaci Eurydyki, opowiada o losach Elżbiety Zet. Osierocona we wczesnym dzieciństwie Eurydyka / Elżbieta Zet dorasta w sierocińcu w Biskupcu Warmińskim w czasach PRL-u – w czasach, gdy idee socjalizmu dla wielu były budulcem osobistej mitologii, osią osobistego światopoglądu.
Stojąc w kolejce do Lenina, najdłuższej kolejce mojego żywota, czułam w sobie rytm pociągowych kół tłukących o szyny, szyny, które tu w Sowieckim Sojuzu były szersze niźli u nas, w Polszy. Wszystko bowiem było tu, w Kraju Rad, szersze niźli u nas: pola, zwane stepami, lasy zwane liesami, a nawet i twarze ludzkie: ewidentnym faktem pozostanie że Vladimir Iljicz Lenin miał najszersze czoło na ziemiach północnej hemisfery: stąd też horyzont myśli i czynów jego pozostanie nieodgadniony – powie Elżbieta jakiś czas przed tym, zanim targnie się na swoje życie.
W każdym typie kultury, istnieją pytania, na które nie jest w stanie odpowiedzieć filozofia i nauki przyrodnicze: są to pytania egzystencjalne, dotyczące sensu życia, istoty świata, wspólnoty, wartości, za którymi powinniśmy się bezwarunkowo opowiadać etc. Tej wiedzy – do której, jak powiedziałem wcześniej – można metonimicznie przylegać, dostarczają mity, nawet w zdegradowanej i przetworzonej postaci. Dzięki mitom, także tworzonym w ramach popkultury, po prostu samookreślamy się w sferze bezwarunkowych wartości, a także szukamy wspólnoty, która podziela z nami tę pewność -
– pisze Leszek Kołakowski w swojej Obecności mitu.
reżyseria: Dawid Żakowski
dramaturgia: Kamil Adamus/ Dawid Żakowski
wizualizacje: Robert Rabiej
światła: Piotr Szczygielski
dźwięk: Adam Jankowski
produkcja: Iwa Ostrowska / Stowarzyszenie Sztuka Nowa
9 listopada (czw), 19:00
| Mazowiecki Instytut Kultury | Warszawa, ul. Elektoralna 12
Bilety 30/40, dostępne na www.mik.waw.pl/repertuar/