Magdalena Ulejczyk jest absolwentką Kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, podyplomowych studiów – Menedżer Kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz podyplomowych studiów w zakresie Public Relations prowadzonych wspólnie przez Uniwersytet Warszawski i Polską Akademię Nauk. Ukończyła także podyplomowe studia Life Coaching Start Up realizowane przez Collegium Civitas.
Od zakończenia studiów związana była z warszawskim samorządem. W latach 2015-2019 pracowała jako naczelniczka Wydziału Kultury i Promocji w Urzędzie Dzielnicy Bielany. W tym okresie odpowiedzialna była m.in. za stworzenie kompleksowej wizji Planu Rozwoju Kultury dla Dzielnicy Bielany. Współtworzyła mapę działań kulturalnych na Bielanach oraz pierwszą Bielańską Galę Kultury, której założeniem było docenienie środowiska działającego na rzecz rozwoju kultury w dzielnicy.
Od września 2020 r. pełni funkcję dyrektorki Mazowieckiego Instytutu Kultury. We wrześniu 2023 z rąk Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika odebrała nominację dyrektorską na pięć kolejnych sezonów artystycznych w Mazowieckim Instytucie Kultury.
Od początku pracy w MIK, Magdalena Ulejczyk podkreśla wyjątkową rolę Mazowieckiego Instytutu Kultury jako instytucji badawczej oraz wspierającej kadry kultury w Warszawie i na Mazowszu.
Już w pierwszych latach kierowania Instytutem doprowadziła do ustanowienia MIK jako nowoczesnego ośrodka edukacji kulturalnej, integrującego działania badawcze, animacyjne i kulturotwórcze oraz realizującego zadania instytucji artystycznej. Rozszerzyła i uatrakcyjniła program MIK, m.in. powołała i skoordynowała powstanie nowego miejsca w strukturze MIK - Czytelni Słów i Dźwięków ELEKTRA, zaprojektowała interdyscyplinarny Festiwal PERSONA – poświęcony twórczości kobiet artystek, stworzyła nowy cykl muzyczny promujący młodych wokalistów Open Sound a także powołała Zielony Patrol, który wspiera dyrekcję w zmianie MIK w ekologiczną instytucję kultury. W tym czasie MIK zwyciężył w plebiscycie publiczności „Lider Dostępnych Wydarzeń” organizowanym przez Fundację Kultura bez Barier udowadniając, że dostępność i inkluzywność jest jednym z priorytetów dyrekcji MIK.
Razem z cudownym Zespołem MIK działamy dalej na rzecz mazowieckich kadr kultury, rozwijamy działalność artystyczną w Warszawie i na terenie województwa. To będzie dobry czas, w którym będziemy kontynuować ważne społecznie projekty jak Festiwal Sztuki Kobiet PERSONA, Festiwal Literacki ZNACZENIA czy promujące młodych muzyków cykle: Open Sound i Space of Jazz. Będziemy nadal współpracować z mniejszymi instytucjami kultury na Mazowszu, organizować konkursy dla menedżerek i menedżerów kultury i dofinansowywać produkcje filmowe. Przy wsparciu Samorządu Województwa nasze galerie przejdą planowane remonty, tak by stały się najlepszymi miejscami dla artystów i zwiedzających. A budynek MIK przy Elektoralnej otworzy się jeszcze bardziej – za sprawą Tajemniczego Ogrodu i rezydencji artystycznych w kordegardach MIK.
– Magdalena Ulejczyk, wypowiedź z 31 września 2023 r.

Magdalena Ulejczyk, fot. A. Stawiński / MIK
Kino nadal należy do Stowarzyszenia Kin Studyjnych, aktualnie zmieniło nazwę na „LUNA kino studyjne”. W nowej odsłonie stawia na filmy festiwalowe, produkcje niedostępne w komercyjnych multipleksach oraz polskie produkcje. Ponowne otwarcie kina miało miejsce na początku marca 2025 roku.
