W 2024 roku świętowaliśmy swoje 10-lecie — jak przebiegły obchody? Czas na podsumowanie!
Pierwszy dzień świętowania — Konferencja środowiskowa
Świętowanie naszego dziesięciolecia rozpoczęliśmy od spotkania, które prowadziła dyrektorka Mazowieckiego Instytutu Kultury — Magdalena Ulejczyk. Do debaty „Po co nam regionalne instytucje kultury?” zostali zaproszeni dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego — Paweł Cukrowski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury — Robert Piaskowski, dyrektorka Małopolskiego Instytutu Kultury — Joanna Orlik, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu — Łukasz Wudarski, a także badacz kultury i socjolog — Tomasz Kasprzak.
Kolejną częścią było podsumowanie działalności Mazowieckiego Obserwatorium Kultury. Magdalena Różycka i Anna Woźniak zaprezentowały realizowane projekty, konkursy i najnowsze wyniki badań. Wszyscy uczestnicy otrzymali unikatowy narzędziownik: „Zbadaj kulturę”.
Zaprosiliśmy również do udziału w warsztatach dotyczących praktyki badawczej, po to, by zaszczepić w uczestnikach pasję do zgłębiania wiedzy o potrzebach, oczekiwaniach, zwyczajach, nawykach, opiniach i wielu innych kwestiach dotyczących odbiorców działań kulturotwórczych.
Zaprosiliśmy również do udziału w warsztatach dotyczących praktyki badawczej, po to, by zaszczepić w uczestnikach pasję do zgłębiania wiedzy o potrzebach, oczekiwaniach, zwyczajach, nawykach, opiniach i wielu innych kwestiach dotyczących odbiorców działań kulturotwórczych.
W dalszej części dnia Joanna Zięba, kulturoznawczyni i współzałożycielka Fundacji Nowej Wspólnoty w ramach debaty „Czym są wartości w instytucjach kultury” rozmawiała ze Zbigniewem Dardą — dyrektorem Domu Kultury Kadr, Aleksandrą Janus — doktorką antropologii i badaczką oraz Agnieszką Kocon — koordynatorką projektu „UTW dla społeczności”, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”.
Wykład o pokoleniu „Z” wygłosiła Magdalena Kamińska — założycielka Center of Servant Leadership Poland, liderka kooperatywy trenerskiej Big Call.
Ostatnim elementem konferencji była debata „Servant Leadership” prowadzona przez Magdalenę Ulejczyk. W debacie udział wzięli: Katarzyna Dworaczyk z Fundacji Miejsce Ludzi, Anna Grędzińska — dyrektorka Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy i Magdalena Kamińska z Big Call. Center of Servant Leadership Poland.
Dzień zakończyliśmy wernisażem wystawy fotografii wykonanych przez Rafała Latoszka — „Powidoki. Impresje fotograficzne”. Zaprezentowaliśmy blisko trzydzieści portretów osób ze świata kultury i sztuki, które gościły w Instytucie w ciągu ostatnich dziesięciu lat, m.in.: Mai Komorowskiej, Agnieszki Holland czy Wojciecha Pszoniaka.
Drugi dzień – Wspólne świętowanie
Drugiego dnia zaprosiliśmy naszą publiczność na warsztaty tworzenia pocztówek metodą cyjanotypii. Chętni mieli możliwość stworzyć metodą stykową swoją własną kartkę pocztową z ulicy Elektoralnej. Posłużyły nam do tego specjalnie na tę okazję stworzone negatywy ze starych fotografii Warszawy.
W ogrodzie, który przylega do naszego budynku, miała miejsce wystawa historycznych fotografii ulicy Elektoralnej, zebranych od naszych sąsiadów. Przeprowadziliśmy warsztaty ogrodnicze z dr. inż. arch. Mariuszem Antolakiem o zasadach uprawiania kwitnących warzyw i tworzenia ogrodu w skrzyniach. W czasie warsztatów przygotowano i posadzono jednoroczne warzywa i krzewy owocowe oraz inne rośliny przyjazne dla zapylaczy.
Zaprosiliśmy też na spektakl rodzinny Drzewo życzeń. Opowieści z bliska i daleka inspirowany książką Katherine Applegate Drzewo życzeń, który odbył się w naszej zielonej przestrzeni. Zaraz po spektaklu na sesję doświadczania różnymi zmysłami naszego Ogrodu zaprosił Adam Markuszewski, który od 9 lat jest przewodnikiem i entuzjastą spacerów i kąpieli leśnych.
Przedostatnim punktem była premiera naszego filmu dokumentalnego Kolekcja, (reżyseria: Aleksandar Ćirlić, zdjęcia: Grzegorz Hospod). Film poświęcony jest unikalnemu zestawowi płyt szelakowych, który znalazł swoje miejsce w muzycznych zbiorach Czytelni Słów i Dźwięków ELEKTRA.
Dzień wspólnego świętowania zakończyliśmy potańcówką w ogrodzie. Za konsoletą Wojtek „Gofer” Kapelko – kolekcjoner winyli, DJ, właściciel sklepu Płyty Gramofonowe. Bawiliśmy się przy najpiękniejszych dźwiękach polskiej muzyki rozrywkowej XX wieku.
Relacja fotograficzna: Mateusz Czech
